Każdy, kto posiada nadwyżki finansowe, powinien efektywnie je inwestować, przy jednoczesnym zachowaniu ostrożności by zaoszczędzony kapitał nie przepadł, a przyniósł zysk. Jednym z rozwiązań jest lokata. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy, obarczona jednak także ryzykiem. Założenie lokaty oznacza zawarcie umowy z bankiem, na mocy której bank po określonym czasie zobowiązuje się wypłacić powierzony nasz mu kapitał z należnymi odsetkami.
Warto zwrócić uwagę na często stosowaną praktykę banków, a mianowicie, że oprocentowanie lokat może być bardzo różne, można to zauważyć nawet analizując lokaty jednego banku, w zależności od tego, czy lokata zostanie założona w tradycyjnym oddziale czy też przez Internet. Zazwyczaj najlepsze lokaty dostępne są tylko w internecie. Oznacza to, że korzystając z tego wariantu dystrybucji, oszczędzamy czas, a przy okazji zyskujemy wyższe oprocentowanie.
Szczególnie ciekawie wyglądają tzw. e-lokaty. Lokaty internetowe - dostępne w większości banków, to propozycja dla tych, którzy chcą bez konieczności wychodzenia z domu, wygodnie ulokować swoje pieniądze i osiągnąć korzystne oprocentowanie. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i złożenie wniosku elektronicznego.
Porównanie lokat internetowych Internecie w okresie od 1 -12 miesięcy.
Coraz popularniejsze stają się internetowe lokaty bez obowiązku zakładania rachunku oszczędnościowego w danym banku, - depozyt można złożyć za pośrednictwem Internetu. Możliwość taką daje nam już DnB Nord Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, Meritum Bank i Getin Noble Bank za pośrednictwem strony Open Finance.
Decydując się na e-lokaty można liczyć na wyższe oprocentowanie. Dokonując analizy tabeli przedstawiającej oprocentowanie internetowych lokat np. w Banku Pocztowym znajdziemy dwuletnią lokatę z oprocentowaniem na poziomie 7 %. W Getin Noble Bank jest do dyspozycji klientów depozyt z dzienną kapitalizacją, co pozwoli uniknąć 19% podatku Belki, który odpowiada lokacie na 6,98 %.
Niewiele słabsze stawki oferuje Meritum Bank gdzie na rocznym depozycie można zarobić prawie 6,5 proc. W BOŚ oprocentowanie lokaty 3 miesięcznej wynosi 4,8% w skali roku dla kwot do 100 tyś. zł a 5% dla wyższych. Dla 6 miesięcznej odpowiednio 5,2% i 5,5%, a dla rocznej 4,7% i 5% - bank wyraźnie preferuje lokaty półroczne.
Nieszablonowym rozwiązaniem w Banku Pocztowym jest, że w czasie rejestrowania wniosku należy wskazać konkretną placówkę w której będzie prowadzona lokata: jest to pewnego rodzaju zaprzeczenie idei e-lokat. W Alior Banku lokaty internetowe charakteryzują się tym, że nie ma możliwości przelania uzyskanego kapitału po ustalonym okresie na konto w innym banku. Trzeba w takim wypadku założyć konto w Alior Banku, albo udać się do jego placówki.
Banki oferujące lokaty internetowe, bez konieczności zakładania konta.
(dz.) - kapitalizacja dzienna, Źródło: Open Finance.
Sprawdź aktualne porównanie lokat!