Branża hotelowa w Polsce mimo kryzysu gospodarczego panującego na całym świecie i mimo słabego dla hotelarstwa roku ubiegłego wokuje duże nadzieje na najbliższe 3 lata i stopniow odbija się od dna. Do roku 2011 planowane jest oddanie do użytku około 200 hoteli.

Data dodania: 2010-01-27

Wyświetleń: 3667

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rok 2010 w branży hotelowo-noclegowej zapowiada się bardzo ciekawie, jeśli chodzi o sprawę rozbudowy infrastruktury. Planowane jest oddanie do użytku kilku nowych obiektów, z których najbardziej prestiżowe to Hotel Hilton Garden Inn w Krakowie oraz Hotel Hilton w Gdańsku. Oba hotele będą dysponowały około stu pięćdziesięcioma pokojami gościnnymi.

W pierwszym półroczu bieżącego roku swą działalność powinien również rozpocząć czwarty z hoteli Gołębiewski w Karpaczu, liczący prawie siedemset pokoi hotelowych. Po wakacjach planowane jest oddanie hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy oraz hotel Qubus w Bielsku-Białej. Nowe inwestycje planuje w Polsce również sieć hoteli Best Western. Tak więc nowo budowane hotele w Polsce zasilą poważnie polską bazę noclegową na najwyższym standardzie.

Ogólnie rzecz biorąc liczba miejsc noclegowych w Polsce bardzo szybko rośnie. Rok rocznie na inwestycje związane z budowaniem nowych hoteli wpompowywana jest suma około miliarda złotych. Trwają również mocno posunięte prace ztargetowane na obsługę euro2012. Realizacja finalna tych projektów przewidziana jest na rok 2011 oraz na pierwszą połowę roku 2012. Liczba obiektów w 2012 roku powinna przekroczyć liczbę dwóch tysięcy. Jeszcze w 2006 roku liczba hoteli w Polsce wynosiła niecałe 1500, w 2008 już prawie 1700 i według oficjalnych prognoz w 2012 będzie wynosiła około 2100 hoteli różnego standardu. Oprócz regularnie działających hoteli w Polsce jest bardzo rozbudowana pozahotelowa baza noclegowa.

Po ubiegłym 2009 roku, który okazał się bardzo ciężkim dla branży hotelowej zwłaszcza w segmencie hoteli luksusowych cztero i pięciogwiazdkowych, nastawionych na obsługę klientów biznesowych, bieżący rok ma stanowić swego rodzaju odskocznie dla większości placówek noclegowych.

Na chwilę obecną w polskiej branży hotelowej niepodzielnie króluje sieć hoteli Orbis, których jest aż 63. Następną pozycję zajmuje grupa Gromada z zaledwie dziewiętnastoma obiektami. Później mamy hotele Sheraton, Gołębiewski i inne mniejsze.

Wygląda na to, że na Euro2012 miejsca noclegowe będą zapewnione zarówno dla kibiców jak i piłkarzy. W związku z tą spektakularną imprezą skupiającą uwagę całego świata, budowane są głównie średniej klasy hotele, najczęściej trzygwiazdkowe. Jak widać EURO2012 to szansa dla Polski nie tylko na olbrzymi rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej, ale również budownictwo hotelowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena