Nowoczesne inwestycje opierają się na lokowaniu kapitału w zróżnicowane aktywa. Obok dzieł sztuki, sztabek złota czy lokat bankowych, coraz częściej wybieraną formą inwestowania są diamenty.

Data dodania: 2010-01-18

Wyświetleń: 2315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W ocenie specjalistów jest to zdecydowanie jeden z bardziej przemyślanych sposobów inwestowana w pewne i stabilne aktywa.

- Obecnie lokowanie pieniędzy na kontach bankowych przynosi relatywnie niskie zyski - mówi Paweł Chmielewski, prezes firmy jubilerskiej DIAM'OR. - Ze względu na cechy diamentów (trwała wartość, stabilny wzrost) stanowią one jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Z drugiej strony gwarantują stosunkowo wysoki zysk.

Inwestowanie w diamenty niesie za sobą wymierne korzyści. Oprócz stabilnego zysku w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent rocznie (w zależności od parametrów kamienia), "brylantowa" lokata charakteryzuje się brakiem podatności na inflację i wahania kursów walut, możliwością zakupu i sprzedaży w każdej chwili.

- Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, aby skorzystać z porady specjalistów - zaznacza Paweł Chmielewski. - Doradzą oni jaki kamień inwestycyjny wybrać, zaproponują diament o odpowiednich parametrach.


Decydując się na inwestowanie w diamenty warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat, czyli zestawem czterech cech wpływających na ich cenę: Carat, Colour, Clarity, Cut, (Masa, Barwa, Czystość i Szlif).

Najrozsądniejszą inwestycją jest zakup najczęściej poszukiwanych diamentów, czyli spełniających następujące warunki:

- wysoka czystość i barwa;
- masa od 0,5 ct do 1 ct lub większa;
- inne wysokie parametry kamienia (szlif, polerowanie, etc.)

Ceny diamentów o takich parametrach (największych i jak najlepszej jakości) wzrastają najszybciej. Wynika to przede wszystkim z malejących ich zasobów. Analitycy rynku diamentów przewidują, że wzrost wartości tych kamieni będzie oscylował w granicach nawet kilkunastu procent rocznie.

- Dobre parametry kamienia wpływają nie tylko na jego cenę, ale także tempo wzrostu zysku - wyjaśnia Paweł Chmielewski. - Oczywiście można kupić diament o masie poniżej 0,5 karata, ale zdecydowanie bardziej opłacalna jest inwestycja w dwukrotnie większy kamień. Diamenty o jeszcze większej masie i odpowiednio wyższych parametrach jakościowych mogą w ciągu trzech lat przynieść zysk przekraczający 100 proc.


Zdaniem specjalistów z firmy DIAM'OR horyzont inwestycyjny powinno ustalić się na przynajmniej dwa lata, a najlepiej na okres 5-10 lat. Oczywiście wszystko zależy od celu inwestycji. Inne kryteria wyboru powinny towarzyszyć zakupowi diamentu, z którego sprzedaży za kilka lat chce się sfinansować np. spłatę kredytu, a inne gdy chce się przekazać kamienie np. dzieciom czy zabezpieczyć się na starość.

Diament

Jest to alotropowa odmiana węgla będąca najtwardszym ze spotykanych w przyrodzie minerałów. Po oszlifowaniu jest nazywany brylantem. Od wieków przyciąga wzrok, zachwyca pięknem i stanowi symbol bogactwa. Wycena brylantów oparta jest o tzw. 4C:

- Carat - jednostka masy używana do określenia wielkości kamieni szlachetnych. Jedna jednostka odpowiada 0,2 g. Jest to istotny ale nie najważniejszy parametr charakteryzujący diament. Dwa kamienie o tej samej masie mogą mieć inną wartość.

- Colour (barwa) - oznacza stopień zabarwienia lub jego brak. Jednymi z najcenniejszych, dostępnych diamentów są białe kamienie o nieuchwytnym błękitnym blasku. Najczęściej spotykane są kamienie o odcieniu żółtawym, dlatego też ocena barwy opiera się na opisie nasycenia barwą żółtą.

- Clarity (czystość) - w trakcie powstawania diamentu mogą pojawić się tzw. inkluzje będące śladem działania przyrody. Wpływają one na czystość diamentu. Oczywiście najcenniejsze są kamienie pozbawione zanieczyszczeń.

- Cut (szlif) - nadanie określonej formy i pokrycie powierzchni symetrycznymi płaszczyznami, dzięki którym zyskuje zdolność odbijania światła. To właśnie dzięki szlifowi nadającemu blask diamentom uwodzą one i przyciągają ludzi.

Korzyści z inwestowania w diamenty:

- brak podatności na inflację i wahania kursów walut
- możliwość zakupu i sprzedaży w każdej chwili
- bezpieczeństwo atrakcyjnych zysków


DIAM'OR jest producentem biżuterii specjalizującym się w projektowaniu oraz sprzedaży pierścionków zaręczynowych, naszyjników oraz kolczyków. Firma powstała w 1988 roku. Oferowane produkty charakteryzują się prostotą i klasyczną formą. Opatrzone są unikalnym certyfikatem jakości gwarantującym jakość wykonania oraz autentyczność użytych kamieni szlachetnych. Biżuteria DIAM'OR jest dostępna w ponad 250 najlepszych sklepach jubilerskich na terenie całego kraju.

Certyfikat jakości

Wszystkie produkty DIAM'OR opatrzone są mającymi unikalny charakter certyfikatami jakości. Gwarantują one oryginalność produktu, wysoką jakość jego wykonania oraz autentyczność użytych kamieni. Zawierają szczegółowe informacje o masie, czystości, barwie i szlifie kamieni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena