Myślisz, że laptop nie podoła twoim grom? Sprawdź to.

Data dodania: 2007-07-09

Wyświetleń: 22594

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Na wstępie przypomnę, iż w poprzednich moich artykułach przedstawiłem kilka ważnych różnic pomiędzy komputerami stacjonarnymi, a laptopami oraz dokonałem porównania cen komputera stacjonarnego oraz notebook’a („Czy laptop Santa Rosa będzie dobrym wyborem?”). Jeżeli jesteś zainteresowany zapoznaniem się z tymi informacjami to zapraszam do poprzednich artykułów („Notebook czy komputer stacjonarny?”, „Tani, ale dobry notebook do wszystkiego”).


Poniżej prezentuję jedną z nowych platform notebook’owych i wyniki testów 3Dmarka przeprowadzone na tej platformie.


Kadłubek daje nam możliwość konfiguracji jego podstawowych podzespołów do naszych wymagań.


Podczas wyboru odpowiedniego notebook’a można zdecydować jakiej wielkości będzie matryca (14”, 15.4”, 17”) z jaką kartą graficzną (Intel, nVidia, Radeon) i od jakiego producenta (Asus, Toshiba). Ponadto można zdecydować jaki procesor zostanie zamontowany we wnętrzu (Celeron, Core Duo, Core 2 Duo), ile pamięci będziemy potrzebowali (1Gb, 2Gb, 3Gb, 4Gb) i jakiej wielkości dysk pomieści wszystkie dane, które chcemy na nim trzymać (od 60Gb do 160Gb).


Wkrótce powinny się pokazać nawet matryce dzięki czemu będzie można zdecydować jakiej jakości chcemy obraz w naszym laptopie.


Jak więc widać istnieje możliwość dopasowania praktycznie wszystkich parametrów komputera przenośnego do swoich wymagań.


Santa Rosa jest jedną z nowych platform, która jest wypuszczana na rynek z nową bardzo wydajną kartą graficzną NVIDIA GeForce Go 8600GS ze 128-bitową szyną.


Jest to bardzo mocna karta graficzna i w połączeniu z dobry i wydajnym procesorem pozwala osiągnąć bardzo dobre wyniki w testach. Poniżej przedstawiam testy przeprowadzone na jednym z modeli Santa Rosa, któren to model jest dostępny w naszym sklepie w Krakowie.


Na poszczególnych zdjęciach można zauważyć jakie wartości przyjął parametr FPS (Frames Per Second)
Optymalna wartość dla oka ludzkiego nie pozwalająca zauważyć przeskoku pomiędzy klatkami filmu to FPS równy 24.


3DMark-2003


3DMark-2003


3DMark-2003


3DMark-2003


3DMark-2003


3DMark-2005


3DMark-2005


3DMark-2005


3DMark-2005


3DMark-2005

No i oczekiwane wyniki to
Dla 3DMark03 – 7 858 3dmarków
Dla 3DMark05 – 4 433 3dmarków

Jak więc widać wyniki są bardzo dobre co świadczy o mocy obliczeniowej karty graficznej oraz o procedurach, które zostały zaimplementowane w jej procesorze.


Ponadto testowany model Asusa z omawianą platformą charakteryzował się bardzo dobrym wykonaniem i trwałą obudową. Nie zauważyliśmy podczas testów żadnych problemów typu trzeszcząca obudowa i skrzypiące zawiasy. Model ten jest odpowiednikiem modeli wypuszczanych na rynek przez Asusa i jedyną różnicą, którą zauważyliśmy jest kształt obudowy pozwalający na odróżnienie go od innych modeli.
Aktualnie w niektórych modelach producenci, aby zwiększyć atrakcyjność swoich produktów montują dodatkowe karty, urządzenia, itp. Jednak podstawowe elementy praktycznie niczym się nie różnią od pozostałych modeli.


Praktycznie przy zakupie takiego notebook’a możemy zapomnieć o wymianie tego komputera przez najbliższe kilka lat ponieważ można z czasem dołożyć pamięć lub zwiększyć dysk, a Vista działa na tym sprzęcie bez zarzutów. Tak więc, gdy już zostaniemy zmuszeni przesiąść się na nowy system nie będziemy musieli myśleć o zmianie sprzętu co jest ważne, aby nie wydawać ciągle pieniędzy na nowinki, które zalewają nasz rynek.


Jedną z zalet tego komputera jest gniazdo eSATA pozwalające na podłączenie zewnętrznego dysku SATA dzięki czemu możesz przechowywać filmy, muzykę i dane na zewnętrznym dysku o dużych pojemnościach przy wykorzystaniu prędkości z jakimi działają te dyski.


Co więcej, gdy używasz zewnętrzne urządzenia typu monitor 19”, zestaw głośników, zewnętrzną klawiaturę i myszkę i wiele innych, to teraz możesz je podłączyć za pomocą jednego złącza – portu replikatora (ASUS Portbar III 68-pin), który jest dostępny dla tej platformy. Dzięki replikatorowi nie trzeba za każdym razem, gdy się zabiera laptopa rozłączać tysiąca kabli. Wystarczy odłączyć replikator i po kłopocie.


Kolejnym atutem kadłubka jest gwarancja, która obejmuje poszczególne podzespoły tak jak w komputerze stacjonarnym. Z tego też powodu, jeżeli chwilowo nie posiada się dostatecznej ilości gotówki na tak mocną maszynę można wybrać tego notebook’a, ale z procesorem Celeron, który pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy, a w przyszłości będzie można wymienić procesor na szybszy bez żadnych problemów i utraty gwarancji. Podobnie jest z dyskiem i pamięcią.


Jak widać sytuacja jest adekwatna jak przy komputerze stacjonarnym – możemy modernizować naszego laptopa i dostosować konfigurację do naszych wymagań lub portfela (karta zintegrowana z procesorem Core 2 Duo lub karta nVidia 8600GS z Celeronem).


Komputer ten jest dobrym wyborem i może zastąpić komputer stacjonarny będąc jego mobilnym odpowiednikiem nie tracąc na wydajności i nie obciążając naszego budżetu.


Czytelniku jeżeli stoisz przed wyborem nowego komputera i chciałbyś poznać możliwości opisywanej Santa Rosy to zapraszamy do naszego sklepu (Kraków, ul. Klimeckiego 14, Pawilon 19, sklep internetowy).
U nas jest możliwość sprawdzenia i przetestowania sprzętu za nim dokona się wyboru.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena