Zakopane to zimowa stolica Polski, przynajmniej tak lubimy je określać. Miasto ma duże znaczenie dla gospodarki oraz ciekawą historię. W poniższym artykule zarysowane zostaną dzieje tego miasta.

Data dodania: 2010-01-11

Wyświetleń: 2377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakopane jest jednym z najbardziej popularnych miast polskich a także głównym zimowym kurortem. Miasto ma za sobą ciekawą historię powstawania.

Zakopane powstało w miejscu dawnych osad pasterskich u podnóża Tatr a dokładnie w Rowie Podtatrzańskim. Jest najwyżej położonym miastem, bo znajduje się na wysokości około 800 m. W XVI wieku wydany został podobno pierwszy przywilej osadniczy pozwalający na osiedlanie. Wspomniany przywilej został zgubiony, lecz po niecałych 100 latach wydano przywilej potwierdzający. Wieś znajdowała się początkowo pod opieką królewską później pod opieką cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 sprzedano Zakopane rodzinie Homolasców. Zakupili oni również część Tatr. W drugiej połowie XIX w. uznano Zakopane za uzdrowisko (głównie za sprawą Tytusa Chałubińskiego) i nastąpił znaczny rozkwit miejscowości. Zakopane sprzedano ponownie, tym razem kupił je hrabia Władysław Zamoyski. Prawa miejskie Zakopane uzyskało w 1933 roku.

Obecnie Zakopane jest nazywane zimową stolicą Polski. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Miasto położone jest nad kilkoma potokami u podnóża Giewontu i pasma Gubałówki. Tatry są największą atrakcją turystyczną miasta. Wraz z rozwojem urbanistycznym Zakopane zaczęło być odwiedzane przez sławne postacie kultury, takie jak H. Sienkiewicz, K. Przerwa-Tetmajer czy S. Witkiewicz. Dzięki ostatniemu z nich mamy w budownictwie tzw. styl zakopiański czy witkiewiczowski, szczególnie często spotykany w pensjonatach. Zakopane angażowało się w organizację imprez sportowych, podnoszących atrakcyjność inwestycyjną.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena