Sankcje materialne
Do sankcji materialnych zaliczamy przede wszystkim w przypadku kontroli skarbowej/podatkowej stwierdzenie zaniżenia zobowiązania podatkowego , obowiązek zapłaty dodatkowego podatku w wysokości 50% różnicy pomiędzy podatkiem określonym przez organy skarbowe a dochodem wykazanym przez podatnika.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na sankcje w podatku od towarów i usług polegające na weryfikacji kwoty podatku naliczonego, a w konsekwencji podwyższenie wartości podatku należnego do zapłaty
Kolejną sankcją materialną za brak dokumentacji cen transferowych jest obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę w realizacji zaległego zobowiązania podatkowego.
Sankcje karne skarbowe
Sankcje nakładane na podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego należą do najbardziej dotkliwych skutków przeprowadzanych kontroli przez urzędy kontroli skarbowej. Najistotniejsze i najczęściej występujące sankcje związane z kwestiami cen transferowych spenalizowane zostały przez artykuły 54,61,56 kodeksu karnego skarbowego.
Przepisy te odnoszą się odpowiednio do:
- niezłożenia dokumentacji podatkowej (w tym dokumentacji cen transferowych),
- niezłożenie informacji podatkowych,
- nieujawnienie przedmiotu opodatkowania.
Szczególną formą sankcji karnej skarbowej jest tzw. wina w nadzorze. Jest to innymi słowy odpowiedzialność członka zarządu za niedopełnienie obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności spółki (poprzez między innymi niedopełnienie obowiązku posiadania dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych), a przez to dopuszczenie do popełnienia czynu zabronionego.
Kolejna sankcja za brak posiadania dokumentacji cen transferowych wynikać może z unormowań art.77 ustawy o rachunkowości, która nakłada obowiązek podawania rzetelnych danych w księgach rachunkowych.
Odpowiedzialność karna skarbowa wynikająca z kodeksu karnego skarbowego oraz odpowiedzialność karna wynikająca z zapisów ustawy o rachunkowości to grzywna, kara pozbawienia wolności do lat 2 lub obie kary stosowane łącznie.