Odchudzanie stało się symbolem naszych czasów, gdzie idealna kobieta, to kobieta szczupła. Uważajmy jednak, ponieważ złe odchudzanie może wpędzić w niebezpieczną chorobę.

Data dodania: 2009-12-07

Wyświetleń: 2987

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odchudzanie się w jest bardzo powszechne we współczesnym świecie. Nie tylko kobiety walczą ze swoją wagą, ale to one stanowią zdecydowaną większość wśród osób odchudzających się. Nasi użytkownicy również przyznają się do tego, że ich waga wymaga poprawy. Ostatnio tylko nie jem ziemniaków i chleba. A czy efekty są? Nie wiem, jakoś nie zauważyłam zastanawia się na naszym forum Oliwka. Ja próbowałem różnych metod włącznie z lekami typu Meridia 10,15 i Wellesami napisał Moris.

Odchudzanie się bez konsultacji ze specjalistą może okazać się groźne dla naszego zdrowia. Dlaczego więc decydujemy się na odchudzanie?

- Odchudzanie stało się symbolem naszych czasów, gdzie idealna kobieta, to kobieta szczupła. Jesteśmy lepiej postrzegani, gdy posiadamy „idealną wagę". Jednak za drastycznym ograniczeniem jedzenia nie zawsze stoją jasno sformułowane przekonania. Odchudzając się tworzymy złudne przeświadczenie, że zmieniamy siebie i swoje życie na lepsze. To nas dowartościowuje, gdyż mamy wrażenie, że utrzymując doskonałą figurę będziemy lubiani, kochani i podziwiani przez innych ludzi. Trzeba być szczupłym, żeby być szczęśliwym i atrakcyjnym. Kompensujemy sobie nasze życie. Nie można być doskonałym we wszystkim, ale przynajmniej potrafimy utrzymać dobrą figurę. Nadwaga jest oznaką porażki życiowej, a szczupłość świadczy o sukcesie - dowiedzieliśmy się od Agaty Ruchel, psychologa. - Przyczyna gromadzenia tłuszczu ma swoje źródło w psychice. Panuje opinia,
że nadwaga może być spowodowana zmianami hormonalnymi i zakłóceniem procesów przemiany materii. Można tu mówić o prawdzie i fałszu. Paradoks polega na tym, że zakłócenia fizjologiczne są negatywnymi stanami emocjonalnymi, które działają na określony narząd lub układ ciała. Tusza człowieka, w takim razie, staje się kompensacją, która powstaje wtedy, kiedy organizm wypełniają negatywne stany emocjonalne, albo gdy brak mu czegoś niezbędnego.

Bardzo często nadwaga staje się wynikiem nieodreagowanych stresów, wstrząsów nerwowych. One szkodzą i wnikają głęboko w psychikę. Aby zlikwidować stres psychika dąży do zamienienia go w zadowolenie. Jedzenie jest prawdopodobnie najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem otrzymania zadowolenia. Dlatego też ludzie „zajadają" swoje negatywne przeżycia. Zagłuszają emocje obfitym jedzeniem, ponieważ jedząc doświadczają przyjemności - wyjaśnia Agata Ruchel.

Dziś czynność spożywania pokarmów odbiega znacznie od swojej podstawowej funkcji, którą jest utrzymanie organizmu przy życiu i dostarczenie mu energii.
Istnieje pogląd, że nawet niewielka nadwaga staje się zagrożeniem dla zdrowia oraz powodem do kpin. Głęboko wierzy się w pogląd o byciu lubianym z powodu tego, że jest się szczupłym. Osoba otyła musi pracować na szacunek innych, ponieważ niegodna jest zaufania. Inne staje się złym, więc nielubianym - powiedziała Agata Ruchel.

Cała ta walka sprawia, że odbija się to na naszej psychice. Emocje mają zdecydowany wpływ na nasze życie, dotyczą każdego z nas i nie jesteśmy czasem w stanie nad nimi zapanować. Presja społeczna jest tak duża, że nie sposób nie podchodzić do tego zagadnienia osobiście. Ulegamy, bo w rzeczywistości każdy z nas nosi w sobie dużą dozę niepewności. Podkreślając fakt, że człowiek jest indywidualnością samą w sobie, należałoby zwrócić uwagę, że każdy z nas reaguje na pewne rzeczy inaczej. Jesteśmy mniej lub bardziej wrażliwi. Odreagowujemy swoje problemy na wszelkie możliwe sposoby - jedni uprawiają sporty, drudzy stosują techniki relaksacyjne, a inni z kolei uciekają w uzależnienia.

Jeśli chcemy się odchudzać, nie należy robić tego na własną rękę. Skuteczne i zdrowe odchudzanie powinno odbywać w ścisłej współpracy lekarza i dietetyka. - powiedziała Monika Turnia, dietetyk. - Cały proces odchudzania powinien być starannie przygotowany i uwzględniać indywidualne uwarunkowania każdej osoby, uzależnione od masy ciała, wzrostu czy dotychczasowych nawyków żywieniowych. Obok właściwie dobranej diety aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem, umożliwiającym skuteczne odchudzanie. Dzięki ćwiczeniom chudnięcie nie odbierze skórze sprężystości. Organizm zacznie w szybszym tempie spalać tłuszcz, a powrót do normalnej diety nie spowoduje efektu jo-jo. Podczas procesu odchudzania bardzo pomocny jest również sport, który pozwala szybciej spalać tłuszcz. To w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą sprawi, że nasze ciało stanie się takie, o jakim marzymy.

Marcin Osiak
[email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena