Zdarzają się i tym całkiem malutkim i tym troszkę większym. Czym są, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Odparzeń nie da się uniknąć, dlatego warto wszystko o nich wiedzieć.

Data dodania: 2009-12-14

Wyświetleń: 2052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odparzenie skóry jest wynikiem właściwego pielęgnowania chorego polegające na podrażnieniu skóry w miejscu długotrwałego stykania się powierzchni skórnych.

Jak dowiedzieliśmy się od Izabeli Radziwiłowicz, lekarza rodzinnego, najczęstszą przyczyną występowania u dzieci odparzeń są niewłaściwie dobrane pieluchy, czy zbyt rzadkie ich zmienianie. Wilgoć, w połączeniu ze skórą sprawia, że skóra dziecka się podrażnia w efekcie czego dochodzi do odparzenia. Pamiętajmy, że noworodek siusia nawet 30 razy na dobę, a dziecko karmione piersią może oddawać stolec po każdym jedzeniu.

Jakie pieluchy są właściwe? Zdaniem Izabeli Radziwiłowicz nie można tego określić. Jedyną skuteczną metodą jest próbowanie różnych rodzajów pieluch. Pieluchy należy dobierać odpowiednio do skóry dziecka.

Odparzeń całkowicie uniknąć się nie da. Można jednak sprawić, że nie będą zbyt często występowały, a jak już się zdarzą, to nie będą mocno dokuczliwe. Izabela Radziwiłowicz radzi, żeby podczas przewijania dziecka wietrzyć go, czyli zostawiać na chwilkę z gołą pupą, dokładnie wycierać i suszyć podczas przewijania, dla ochrony smarować odpowiednim kremem i obsypać pupę dziecka pudrem.

Odpowiednia higiena dziecka jest dobra z dwóch powodów:

- po pierwsze: zapobiega powstawaniu odparzeń;
- po drugie: jak już dziecko się odparzy, to w ten sposób łatwiej jest mu znieść nieprzyjemny ból, który temu towarzyszy;

Przy odparzeniach należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy środki, których używamy są zarejestrowane i można ich używać w leczeniu dziecka. Pamiętajmy, że nie każde „dorosłe" lekarstwa można podawać dziecku. Skutki odparzeń można również leczyć domowymi sposobami. Bardzo skuteczną metodą jest posypywanie miejsc poparzonych mąką ziemniaczaną, która wchłania wilgoć i sprawia, że odparzenia stają się prawie nieodczuwalne.

Marcin Osiak
m.[email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena