Jedne dzieci lubią muzykę, inne plastykę, jeszcze inne matematykę. Rozpoznanie u dziecka talentu nie jest sprawą łatwą, ponieważ rodzice nie są obiektywni. Na temat dziecięcych talentów rozmawiamy z Aliną Markowską, dyrektorem przedszkola w Olsztynie.

Data dodania: 2009-11-30

Wyświetleń: 2731

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Familie.pl: Jak rozpoznać talent u dziecka?

Alina Markowska: Są na to różne sposoby. Najczęściej robi się to przez obserwację. Czym się dziecko bawi, jak się bawi. Pamiętajmy, że talenty nie tylko są artystyczne. Talentami mogą być również organizatorski, matematyczny, czy literacki. Oprócz obserwacji przyjmując dziecko do przedszkola robimy wywiad z rodzicami i dajemy do wypełnienia ankietę.

Familie.pl: Dobrze, to w przedszkolu. A jak rodzice w domu mogą odnaleźć talent dziecka?

Alina Markowska: Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, rodzice spędzają z nim dużo czasu. Dla małego dziecka najważniejsza jest zabawa. Jeśli będziemy uważnie obserwować, czym i jak się bawi dziecko, to możemy wyłowić jego zainteresowania. Nie jest to łatwa sztuka, ponieważ rodzice raczej nie mają odniesienia do innych dzieci i ich osądy często nie są obiektywne. Talenty najczęściej ujawniają się w przedszkolu, czy w szkole, gdzie panie nauczycielki mogą porównać, np. jak śpiewa Jaś, a jak Krzyś.

Familie.pl: Jak pielęgnować talenty?

Alina Markowska: O talenty niewątpliwie trzeba dbać. Naukowcy niejednokrotnie udowodnili, że jeśli nie pielęgnujemy talentów, to one się usypiają. Jeśli zauważymy, że dziecko jest uzdolnione w jakiejś dziedzinie, to trafia na warsztaty, gdzie kształcą się dzieci o podobnych zainteresowaniach. Są kółka plastyczne, muzyczne, teatralne, literackie. Jakiś czas temu mieliśmy w przedszkolu wybitny talent matematyczny. Sześcioletni chłopiec potrafił w pamięci dodawać trzycyfrowe liczby do siebie. Oczywiście był przez nas indywidualnie prowadzony, organizowaliśmy mu specjalne zajęcia, żeby jego zdolności matematyczne nie przepadły.

Familie.pl: Czym się różnią zainteresowania od talentu?

Alina Markowska: U małych dzieci nie można jeszcze mówić o talentach. Małe dzieci interesują się różnymi rzeczami. Jedne dziedziny ich interesują bardziej, a inne mniej. O talentach tak naprawdę możemy zacząć mówić w stosunku do dzieci szkolnych, które są szczególnie uzdolnione w jakimś kierunku. Zdarzają się oczywiście wyjątki, jak ten nasz matematyk, ale wiek przedszkolny to z reguły jest za wcześnie na wykrywanie talentów.

Familie.pl: Co zrobić, gdy dziecko np. bardzo ładnie rysuje, a nie lubi tego robić?

Alina Markowska: Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli dziecko nie lubi rysować, z reguły robi to niestarannie. Jeśli coś komuś wychodzi, to z reguły lubi to robić, bo jest chwalony, dzięki czemu wie, że w danej dziedzinie jest dobry. Jeśli już jednak zdarzy się taka sytuacja, to na pewno nie wolno dziecka do niczego zmuszać. Jeśli będziemy dziecko naciskać, że ładnie rysuje i powinno to robić, to możemy mu skutecznie to obrzydzić. Jeśli będziemy tolerancyjni, to jest szansa, że sam kiedyś dorośnie do tego i odkryje, że jest mu dobrze z tym, że ładnie rysuje i polubi tę czynność.

Familie.pl: Czy talentów u dzieci należy szukać, czy same się objawiają?

Alina Markowska: Czasami zdarza się, że dziecko nie ujawnia swoich talentów. Bywa też tak, że talent u dziecka wykształca się w późniejszym okresie jego rozwoju. W naszym przedszkolu mamy zwyczaj, że na koniec zerówki organizujemy przesłuchania, na które zapraszamy przedstawicieli szkoły muzycznej, którzy są w stanie wychwycić, które dzieci mają talent muzyczny. Bywa, że opinie ekspertów ze szkoły muzycznej są dla rodziców zaskoczeniem, bo nigdy nie podejrzewali, że ich dziecko może mieć uzdolnienia muzyczne.

Familie.pl: W jakim wieku można zauważyć talent u dziecka?

Alina Markowska: Dużo zależy od samego dziecka. Ważne jest też to, czy rodzice dokładnie obserwują jego rozwój. Jeśli rodzice bacznie przyglądają się swojemu dziecku, to talent może być zauważony znacznie wcześniej. Nie ma granicy, która mówi, że np. u trzylatka można zaobserwować jakiś talent. U każdego dziecka rozwija się to indywidualnie.

rozmawiał:
Marcin Osiak
[email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena