Rok 2010 zapowiada się jako przełomowy w telekomunikacji bezprzewodowej. Wszystko wskazuje na to, że zostanie przyjęty standard 4G i ruszą pierwsze komercyjne sieci w tej technologii.

Data dodania: 2009-11-23

Wyświetleń: 1831

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zmiana liderów przed wejściem 4G. Rok 2010 zapowiada się jako przełomowy w telekomunikacji bezprzewodowej. Wszystko wskazuje na to, że zostanie przyjęty standard 4G i ruszą pierwsze komercyjne sieci w tej technologii. Zapowiadają się ogromne inwestycje, więc coraz częstsze są spekulacje, który z potentatów branży jest najlepiej przygotowany, by zostać światowym liderem telekomunikacji bezprzewodowej. Jeszcze w ubiegłym roku stawce przewodził Ericsson (36% rynku), około 20% posiadała Nokia, na trzecim miejscu był Huawei (11%). W bieżącym roku nastąpiło jednak spore przetasowanie. Według prognoz Ericsson zamknie rok obrotami o wysokości 26 mld USD, Huawei 18,4 mld, a Nokia 15,7 mld. Chińskiemu potentatowi uda się zwiększyć sprzedaż o 21%, podczas, gdy u Nokii najprawdopodobniej nastąpi spadek o 22%.

Czy tendencja szybkiego wzrostu pozycji rynkowej Huawei ma szansę utrzymać się w przyszłym roku?

Huawei jest światowym liderem technologii TD - LTE, która została wybrana przez China Mobile jako podstawa budowy sieci 4G. Budowa infrastruktury ruszy już w 2010 roku i Huawei będzie podstawowym dostawcą sprzętu. Już w maju, podczas Expo 2010 w Szanghaju, ruszy pilotażowa sieć 4G w Chinach. Potencjał rynku chińskiego może być decydujący, jednak prestiżowo równie ważne było rozstrzygniecie przetargu na 4G w Norwegii. Huawei pokonał na skandynawskim rynku Ericssona, co stało się sporą sensacją. Zaawansowane są rozmowy Huawei z Vodafone dotyczące 4G na rynku niemieckim, wszystko wskazuje na to, że również one powinny skończyć się sukcesem chińskiego dostawcy. Podobne rozmowy prowadzone są w Hiszpanii. Potencjał Huawei pozwala na dalszy szybki rozwój, i w 2010 roku może on zostać światowym liderem w technologiach bezprzewodowych.

Sieć 4G powinna zapewniać transmisje mobilne o przepływności 100 Mb/s i stacjonarne 1 Gb/s. Rozwój mobilnych technologii w kierunku 4G biegnie obecnie głównie dwiema drogami: WiMAX i LTE.
W listopadzie organizacja ITU (International Telecommunication Union) zaaprobowała 6 standardów, jako podstawę do finalnych prac nad przyjęciem standardu światowego. Wśród nich są rozwiązania oparte na technologii LTE (w tym chiński TD-LTE) oraz na WiMAX 2.0 (802.16m). Finalne przyjęcie standardu zapowiadane jest na październik przyszłego roku. Fachowcy oceniają, że w tej wiodącej technologii telekomunikacyjnej Chiny mogą być właścicielami ponad 40% patentów.

Zmiana liderów przed wejściem 4G

"Mobilna Generacja" - nadchodzi nowa era w telekomunikacji.
Przepływności oferowane w systemach 4G pozwolą na transmisję telewizji HD do urządzeń mobilnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena