Kawa i jej oddziaływanie wykorzystywane jest przez człowieka od tysięcy lat.Owoce kawowca znane były już w pierwszym wieku przed naszą erą – zwłaszcza na terenach dzisiejszej Etiopii.

Data dodania: 2009-11-20

Wyświetleń: 2581

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kawa i jej oddziaływanie wykorzystywane jest przez człowieka od tysięcy lat. Owoce kawowca znane były już w pierwszym wieku przed naszą erą – zwłaszcza na terenach dzisiejszej Etiopii. Krzewy kawowca nie były uprawiane w takiej formie, jaką znamy dziś. Rosły dziko i rozprzestrzeniały się samoistnie. Z napotkanych krzewów zbierano jagody - gotowano z nich zupę, która służyła jako napój wzmacniający podczas długich wędrówek lub spożywano na surowo, jako smakowitą przekąskę. Podróże, odbywane często między miejscami oddalonymi od siebie od tysięcy kilometrów trwały tygodniami, miesiącami a czasem nawet latami. Karawany kupców pieszo przemierzały ląd – wzdłuż i w szerz. Towary przewożono zwykle pomocą zwierząt jutrzniowych lub wozów. Bardziej zamożni kupcy mogli pozwolić sobie na podróż na grzbiecie wierzchowca. Napój, a raczej wyparzony z owoców kakaowca wywar miał często zbawienny wpływ na znużonych podróżników. Podczas samej podróży ziarna kawy były żute przez podróżników, natomiast w trakcie dłuższych postojów gotowano z nich właśnie owe wywary z kawy i pito przed kolejnym etapem podróży.
Spróbujmy sobie wyobrazić długotrwała podróż, bez użycia środków transportu, jakie dostępne są dziś. Podróże wymagały od wędrowców niesamowitego hartu ducha oraz nie lada wytrzymałości. Poza standardowym problemami związanymi z podróżą (brak bieżącej wody, trudne warunki do odpoczynku) na podróżników czyhały rożne niebezpieczeństwa. Napady na karawany kupieckie były powszechnym procederem, nie zapominajmy również o przebiegłej sile matki natury.
Kawa pozwalała handlarzom utrzymać jasność umysłu, podczas przecierania szlaków do kolejnych miejsc, w których mogli wymieniać i sprzedawać swoje towary.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena