Biorąc kredyt, na pewno zastanawiasz się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy i pozostawi Twoje finanse w stabilnym stanie. Czy będzie to kredyt w złotówkach, czy może tak zwane rozwiązanie walutowe?

Data dodania: 2009-11-18

Wyświetleń: 3152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Biorąc kredyt, na pewno zastanawiasz się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy i pozostawi Twoje finanse w stabilnym stanie. Czy będzie to kredyt w złotówkach, czy może tak zwane rozwiązanie walutowe? Prawda jest taka, że wybór najbardziej odpowiedniego dla Ciebie kredytu zależy od wielu czynników. Kredyt w obcej walucie trudniej uzyskać, ponieważ kryteria jego przyznawania są trudniejsze do spełnienia niż ma to miejsce w przypadku jego odpowiednika zaciągniętego w złotówkach. Lecz jeśli uda nam się spełnić wszystkie warunki postawione przez bank, sądzę, że będzie to dla Ciebie dobry kredyt. Uważam tak, ponieważ zadłużenie się w obcej – to ważne – stabilnej walucie zmniejsza ratę kredytu, lecz zarazem zwiększa ryzyko wahań kursowych. Kredyt zaciągnięty w złotówkach jest zaś bezpieczniejszy, ale droższy. Trzeba pamiętać także o tym, że wiele banków pozwala swoim klientom przewalutować zaciągnięte przez nich zobowiązania, lecz nie zawsze jest to opłacalne. Dobrym rozwiązaniem przy braniu kredytu jest także kredyt preferencyjny, czyli taki, który dofinansowuje państwo. Rozważając kupno mieszkania, możesz zdecydować się na rządowy program „Rodzina na swoim”, dzięki czemu będziesz miał szanse na nawet pięćdziesięcioprocentowe dofinansowanie. Innym rodzajem kredytu preferencyjnego są dotacje dla rolników, z których agroprzedsiębiorcy korzystają bardzo często.

      Kredyt preferencyjny ma swoje minusy, które odbijają się przede wszystkim na kształcie całej gospodarki, a są nimi między innymi zniekształcenie rachunku ekonomicznego, wyższa inflacja i słabe zabezpieczenie przed wykorzystaniem przyznawanych środków. Lecz to, co nie jest dobre dla całego systemu ekonomicznego, sprzyja jednostkom, którym są owe kredyty przyznawane. Jak w życiu, tak i w ekonomii wszystko ma swoje plusy i minusy i nie zawsze to, co może na pierwszy rzut oka wydawać się pozytywne, w rzeczywistości takie jest.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena