Czy powierzchnie parkingów, ulic czy wręcz całych autostrad mogą służyć innym celom niż komunikacyjnym? Czy zamiast „zużywać” mogłyby one same generować tak cenną energię?

Data dodania: 2009-11-05

Wyświetleń: 2222

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Amerykański Departament Energii zainwestował niedawno 100 tys. dolarów w powstanie firmy Solar Roadways, która ma zająć się stworzeniem paneli słonecznych o wymiarach 12 x 12 stóp (3,65 x 3,65 m) nadających się do zamontowania w nawierzchnię dróg czy parkingów zasilając w ten sposób sieć energetyczną.

Projektowane panele mogą posiadać ponadto drogową sygnalizację LED, oraz wbudowane elementy grzewcze przeciwdziałające zamarzaniu nawierzchni.

Pojedynczy panel słoneczny w cenie 7 tys. dolarów, mógłby wygenerować codziennie ok. 7,6 kWh energii. W przypadku powszechnego zastosowania mógłby zastąpić w przeszłości mineralne paliwa wykorzystywane w typowych elektrowniach na paliwo stałe. Jedna mila (1,62 km) czteropasmowej autostrady mogła by zabezpieczyć potrzeby energetyczne pięciuset domostw.

Jeżeli całą powierzchnię międzystanowych autostrad zastąpić takimi panelami, zaspokoiło by to zapotrzebowanie na energię elektryczną całego kraju.

Ponadto, każdy Panel wyposażony we własny mikroprocesor oraz system zarządzania nie przeszkodzi w pracy pozostałym panelom zainstalowanym w jezdni, jeżeli nawet przestanie funkcjonować. Wierzchnia warstwa Panelu jest wykonana z przeźroczystego i bardzo wytrzymałego materiału zapewniającego doskonałą trakcję. Jest to po prostu szkło (powstałe z krzemionki - SiO2) o odpowiednich parametrach przyczepności. Natomiast dolna warstwa panelu umożliwia przepływ energii oraz jest nośnikiem do transferu informacji (Telewizji, Telefonu czy Internetu) dla domów oraz Elektrowni.

Ciągle jest to jednak technologia przyszłości daleka od praktycznego zastosowania będąca na etapie budowy prototypu. Jednak już możemy poczuć się podekscytowani oczekując na pierwszy odcinek takiej nawierzchni.

www.solarroadways.com/FAQ.htm (tu znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania czytelników dotyczące produktu i samej firmy Solar Roadways)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena