Lepiej wiedzieć co wraz z ulubionym kosmetykiem nanosimy na skórę, dlatego że jego składniki mogą znaleźć się w Twoim organizmie. Gdyby tak nie było, nie byłoby również farmaceutycznych leków transdermalnych czyli takich, których składniki dostarczane są organizmowi przez skórę...

Data dodania: 2009-11-01

Wyświetleń: 5115

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lepiej wiedzieć co wraz z ulubionym kosmetykiem nanosimy na skórę, dlatego że jego składniki mogą znaleźć się w Twoim organizmie. Gdyby tak nie było, nie byłoby również farmaceutycznych leków transdermalnych czyli takich, których składniki dostarczane są organizmowi przez skórę. Pomyśl o plastrach nikotynowych czy plastrach hormonalnych - naklejasz plaster na skórę z założeniem, że substancja naniesiona przez producenta na plaster dostanie się do organizmu. Dlaczego z kosmetykami ma być inaczej? To, co z kosmetyku wchłonie skóra, znajdzie się w Twoim organizmie, podobnie jak to co na plastrze.    

Jak czytać etykiety? 

Lista składników na etykiecie jest ułożona w kolejności malejącej czyli te składniki, których proporcjonalnie do wagi/pojemności kosmetyku jest najwięcej są wymieniane na początku listy, a te których jest najmniej wymieniane są na końcu.  

Jeżeli w kosmetyku dany składnik występuje w ilości poniżej 1% pojemności, ustawa nie nakazuje umieszczać takiego składnika w składzie na opakowaniu.  

Można też ocenić składniki układając je systemem proporcji, dzięki czemu gdy czytasz etykietę, łatwiej jest wyobrazić sobie jak istotną częścią ocenianego kosmetyku jest dany składnik.

Listę składników wymienioną na etykiecie podziel na 3 części. Składniki wymienione w pierwszej części odpowiadają za 90% kosmetyku, te z drugiej części za ok. 10%, natomiast ostatnia część stanowi ok. 1%.   

Osoby świadomie kupujące i nie koniecznie poddające się wpływom reklam, oceniają jakość kosmetyku po tym, które składniki znajdują się w której z trzech części składników.

Można ogólnie przyjąć, że kosmetyki są naturalne i są dobrej jakości, gdy składniki naturalne stanowią większość składników.

Jeśli w pierwszej części znajdują się tylko składniki syntetyczne, trudno uznać taki kosmetyk za naturalny, nawet jeśli na końcu składu wymienione są składniki naturalne. Gdy składniki naturalne znajdują się na końcu listy, taki kosmetyk jest właściwie kosmetykiem syntetycznym z dodatkiem naturalnych składników.

W ten sam sposób możesz ocenić, czy podany składnik jest w danym kosmetyku w takiej ilości, która rzeczywiście może Ci pomóc. Jeśli na przykład wiesz o tym, że witamina C, aby odniosła swój efekt kosmetyczny powinna być w ilości ok. 10%, a widzisz ją wymienioną na końcu listy 30 składników, możesz ocenić wartość terapeutyczną witaminy C w tym kosmetyku.

Jest jeszcze jeden ciekawy przypadek. Może się tak zdarzyć, że przy wodzie będącej na początku listy, zaraz potem znajdzie się długa lista składników o nazwach botanicznych - zwykle w takim przypadku oznacza to, że w składzie znajdują się rozpuszczone w wodzie wyciągi z roślin, które mogą wtedy występować w bardzo rozwodnionej koncentracji, chociaż znajdują się na górze listy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena