Nadszedł czas ostrożności. Czas w którym, każda decyzja dokonywana przez Inwestorów jest przedmiotem dłuższych niż zazwyczaj analiz i przemyśleń.

Data dodania: 2009-10-16

Wyświetleń: 4649

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 3

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na środki wycofane z funduszy, giełdy czy kont bankowych potrzebne są nowe miejsca, które nie tylko zagwarantują potencjalny zysk, ale i cechować się będą znacznym stopniem ochrony kapitału. Są w Europie jeszcze miejsca, gdzie inwestowanie przynosi z góry określone, bezpieczne zyski.

Bułgaria - nowy członek Unii Europejskiej przeżywa boom inwestycyjny. Skala zainteresowania i nowych inwestycji jest tak duża, że kraj z kwartału na kwartał powiększa swoją sieć dróg i autostrad, powstają nowoczesne dzielnice Sofii, a mieszkania nadmorskie i górskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Trudno się jednak dziwić skoro chociażby tamtejszy rynek nieruchomości jest łakomym kąskiem dla Inwestorów z całego świata. Niskie koszty pracy, relatywnie tanie materiały budowlane, sprzyjający klimat powodują, że kupno własnego kawałka Bułgarii jest dostępne dla rzeszy cudzoziemców. Inwestowanie w zakup nieruchomości w Bułgarii jest przedmiotem zainteresowania także wielu polskich Inwestorów.

Według danych Narodowego Banku Bułgarii w ubiegłym roku cudzoziemcy kupili w Bułgarii nieruchomości o wartości powyżej 1 mld EURO. Wraz z wejściem do UE Bułgaria z rynku wschodzącego przekształca się powoli w znaną i docenianą lokalizację inwestycyjną i turystyczną. Ceny nieruchomości rosną stabilnie, co może świadczyć o tym, że koniunktura na tym rynku nie jest jedynie kwestią aktualnej mody. Nabywcami na rynku nieruchomości poza Bułgarami są głównie: Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Włosi, Skandynawowie, Rosjanie i Grecy - mówi Agnieszka Król reprezentująca Grupę MENADA, głównego doradcę inwestycyjnego na tym rynku w Polsce.

KRYZYS POTRZEBNY?

Ogólnoświatowe tendencje i ograniczone zaufanie Inwestorów musiało jednak mieć wpływ także na rynek nieruchomości w Bułgarii. Oczywiście miało, ale zadziwiająco niewielki. Dlaczego? Oczywiście bardzo niska cena jest ciągle magnesem, ale decyduje tak na prawdę co innego. Bułgaria jest stabilnym gospodarczo krajem, dynamicznie się rozwijającym. Nie posiada ryzyka kursowego gdyż kurs Leva do Euro jest od wielu lat stały i nie podlega zmianom. System bankowy w zakresie udzielania kredytów hipotecznych dotychczas wielce krytykowany teraz przynosi dobre owoce. O co chodzi? Otóż w Bułgarii żeby otrzymać kredyt na zakup nieruchomości zawsze trzeba było spełnić szereg restrykcyjnych kryteriów. Często Klienci dziwili się że trzeba mieć wysoki wkład własny, a kredyt można otrzymać tylko na budynki już wybudowane (ewentualnie w trakcie wykańczania). Od wielu lat system bankowy był hermetyczny i dziś ta sytuacja pozytywnie wpływa choćby na bezpieczeństwo sektora nieruchomości w Bułgarii. Koniecznie trzeba także przypomnieć, że do zakupu nieruchomości w Bułgarii wystarczy tylko paszport albo polski dowód osobisty. Nie wymagane są żadne zgody urzędowe ani dodatkowe formalności. Rząd Bułgarii stara się przyciągać Inwestorów ulgami podatkowymi, dlatego też np. przy sprzedaży jednego lokalu na rok nie ma obowiązku płacenia podatku. W obecnej sytuacji tynkowej wielu deweloperów oferuje preferencyjne formy zakupu. Daje nawet własne kredyty. Bez wątpienia ogromną zaletą takiego kredytu deweloperskiego jest brak jakichkolwiek formalności. Rzadkością nie są też negocjowane, inne specjalne warunki zakupu.

Typowa nieruchomość nad Morzem Czarnym

TERAZ TYLKO NIERUCHOMOŚCI GOTOWE

Na rynku nieruchomości w Bułgarii odnotowano ostatnio jedną istotną zmianę. Jeszcze rok temu polscy Inwestorzy lokowali środki głównie w nieruchomości w początkowej fazie budowy, bardzo często jeszcze nie rozpoczętej. Trudno się dziwić, gdyż cena metra kwadratowego takiej nieruchomości, jeszcze niewybudowanej jest wtedy najniższa. Od pewnego czasu preferencje zakupowe skupiły się na obiektach z mieszkaniami z zaawansowaną budową lub też już gotowych. Polscy Inwestorzy bardziej teraz interesują się apartamentami w obiektach wyższej klasy, w zamkniętych zespołach budynków, koniecznie z gwarantowaną sumą dochodów z wynajmu.

GWARANTOWANY ZYSK Z WYNAJMU
Faktycznie gwarantowana sumą dochodów z wynajmu jest dużą atrakcją inwestycji w nieruchomości w Bułgarii. Oczywiście podstawowym celem lokowania tam środków są wzrosty cen przysłowiowego metra kwadratowego jednak nie bez znaczenia jest osiąganie zysku z wynajmowania zakupionej nieruchomości. System wygląda w ten sposób, że przy zakupie apartamentu nadmorskiego deweloperzy w celu zachęcenia Inwestorów oferują jednocześnie podpisanie umowy o oddanie zakupionej nieruchomości do wynajmu. Firma wynajmująca apartament gwarantuje określony poziom zysków. Najwięksi touroperatorzy często są w stanie wypłacić takie dochody z góry. Spędzanie wypoczynku w Bułgarii z roku na rok staje się coraz powszechniejsze i coraz większa ilość Touroperatorów oferuje wyjazdy do tego kraju. Zakupiony przez Inwestora apartament trafia wówczas do puli sprzedaży jednego z takich biur podróży.
Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na oddanie mieszkania do wynajmu z gwarantowanym, wypłacanym z góry dochodem z tego tytułu godzimy się na ograniczenie swobody korzystania z zakupionej własności.

Jest to oczywiste, gdyż oddając touroperatorowi apartament do wynajęcia i inkasując z tego tytułu zapłatę nie będziemy mogli korzystać ze swojego apartamentu kiedy tylko chcemy. Touroperator musi maksymalnie wykorzystać czas sezonu (1 maja do 30 października) aby zmaksymalizować swoje zyski. Jednak jest tu zazwyczaj pewna miła niespodzianka. W umowie wynajmu zazwyczaj gwarantuje się właścicielowi 2 - 3 tygodniowy pobyt w sezonie.

POLACY INWESTUJĄ W BUŁGARII


Patrząc na takie możliwości trudno dziwić się, że nauczeni doświadczeniem z rodzimego rynku, Polacy coraz śmielej inwestują na bułgarskim rynku. Najczęściej oczywiście są to apartamenty na wybrzeżu, które można z łatwością wynajmować. Ceny nieruchomości w Bułgarii wzrastają o kilkanaście procent rocznie, a większość analityków nawet w czasach kryzysu sugeruje wzrost wartości nieruchomości na przestrzeni najbliższych wielu lat. Wystarczy porównać ile kosztuje mkw. apartamentu w innych krajach Europy czy też w Polsce. Będąc członkiem Unii Europejskiej Bułgaria posiada przejrzysty system prawny. Podobnie jak w Polsce funkcjonują tam umowy przedwstępne, zadatki, akty notarialne i odpowiednik polskich Ksiąg Wieczystych (Sądowy Rejestr Nieruchomości).
Wszyscy wskazują, że rynek jest mocno niedoszacowany i spór trwa tylko w jakim tempie ceny będą rosnąć. Z reszta podobnie było w Polsce kiedy co rusz prognozy rynku mijały się z rzeczywistością. Wielu z nas żałuje, że nie zainwestowało lub zainwestowało w tym czasie zbyt mało w nieruchomości rynku polskiego.

Apartamenty tuż przy morzu - porównanie cen

WYJAZD DO BUŁGARII?

Temat inwestycji w Bułgarii przedstawia się jak widać zachęcająco. Najlepiej jednak sprawdzić to na własne oczy, szczególnie że jak mówi Agnieszka Król z Grupy MENADA, organizacja wyjazdu grupowego czy indywidualnego opieka na miejscu, doradztwo i negocjacje.to standardowa oferta jakiej Inwestorzy powinni oczekiwać. Może warto spróbować? Przecież Bułgaria to nie tylko nieruchomości, ale i antyczna kultura, szlachetne wino, wspaniałe jedzenie i egzotyka na wyciągniecie ręki.

* za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy firmie BCI MENADA Sp.J. i portalowi www.menada.pl

Licencja: Creative Commons
-1 Ocena