Jesień i zima, jest to czas, kiedy najczęściej dopada nas przeziębienie i grypa. Zazwyczaj sięgamy po różne lekarstwa, aby szybko pozbyć się infekcji. Będąc w ciąży sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. O tym, jak powinny dbać o siebie w tym czasie kobiety w ciąży rozmawiamy z Dariuszem Kochanowiczem, ginekologiem z Olsztyna.

Data dodania: 2009-10-14

Wyświetleń: 2197

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Familie.pl: Jak kobieta powinna się chronić, żeby nie złapać żadnej infekcji w czasie ciąży?

Dariusz Kochanowicz: Przede wszystkim powinna unikać dużych skupisk ludzi, w których łatwo może się czymś zarazić. Powinna też unikać osób chorych. Wychodząc z domu musi się odpowiednio ubrać, żeby się nie przegrzać, ani nie zaziębić.

Familie.pl: A co, jak już „coś złapie"?

Dariusz Kochanowicz: To wtedy należy się leczyć domowymi sposobami. Pić gorącą herbatę z miodem, albo z malinami, jeść czosnek. Jak te sposoby nie pomagają, to należy się udać do lekarza rodzinnego, który najlepiej zna swoją pacjentkę i będzie wiedział jaki lek może jej podać.

Familie.pl: Czy można brać jakieś leki na wzmocnienie, albo leki przeciwbólowe bez konsultacji z lekarzem?

Dariusz Kochanowicz: Nie powinno się. Jest teoria, że można stosować leki, które w swoim składzie nie posiadają paracetamolu. Lepiej jednak zawsze skonsultować się z lekarzem. Mimo, iż osobiście jestem przeciwnikiem lekarstw w czasie ciąży, to swoim pacjentkom czasami pozwalam brać rutinoscorbin.

Familie.pl: Jakie infekcje są najbardziej groźne dla kobiet w ciąży?

Dariusz Kochanowicz: Każda, nawet najmniejsza infekcja może skończyć się powikłaniami. Największe zagrożenie dla kobiety i dziecka istnieje wtedy, gdy zdarzy się jakaś choroba w pierwszym trymestrze ciąży. W pierwszych trzech miesiącach ciąży dziecko najmocniej się rozwija i każda choroba w tym czasie może skończyć się tragicznie.

Familie.pl: Jaka dieta jest najlepsza dla kobiet w ciąży?

Dariusz Kochanowicz: Ciąża to nie jest choroba, gdzie trzeba sobie wszystkiego odmawiać i leżeć w łóżku. Kobieta powinna normalnie żyć, normalnie się odżywiać. Należy zwrócić jedynie uwagę, żeby dieta była bogata w białka. W menu kobiety w ciąży powinno też znajdować się dużo owoców i warzyw.

Familie.pl: Czy wegetarianki również nie muszą się przejmować swoją dietą w czasie ciąży?

Dariusz Kochanowicz: Żeby dziecko dobrze się rozwijało, potrzebne są tłuszcze i białko. Jeśli kobieta żywi się samymi roślinami, to istnieje większe zagrożenie, że dziecko może się dobrze źle rozwijać. Na czas ciąży wegetarianka powinna zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, aby nie zrobić krzywdy dla swojego dziecka. Żeby wszystko było w porządku, to trzeba wybrać, albo wegetarianizm, albo ciąża.

Familie.pl: Jaki tryb życia jest najbardziej wskazany dla kobiety w ciąży?

Dariusz Kochanowicz: Jeszcze raz powtórzę. Nie wolno traktować ciąży jak choroby i zamykać się w czterech ścianach w domu i przez dziewięć miesięcy się z niego nie ruszać. Należy żyć normalnie, tylko bardziej na siebie uważać. Świeże powietrze, spacery zawsze są dobre dla kobiety w ciąży niezależnie od pory roku.

rozmawiał
Marcin Osiak
[email protected]

Licencja: Creative Commons
0 Ocena