Mieszkanie czy też dom to dla większości ludzi miejsce, w którym spędzają większość swojego dnia. To miejsce wypoczynku po pracy oraz miejsce, w którym spożywamy większość swoich posiłków i przyjmujemy gości. To nasze schronienie zapewniające poczucie bezpieczeństwa.

Data dodania: 2009-10-13

Wyświetleń: 2359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To nasze schronienie zapewniające poczucie bezpieczeństwa, aby więc dobrze się w nim mieszkało warto stworzyć sobie odpowiednie ku temu warunki. Najistotniejsze są przede wszystkim zdrowie i komfort.

Dzięki stworzeniu dobrych warunków mieszkaniowych możemy zadbać o swoje zdrowie i drowie naszej rodziny. Jeżeli mieszkamy w starym budownictwie prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie kilku ważnych zmian. Chcąc zapewnić sobie zdrowe warunki w domu musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę świeżość powietrza, temperatura, naświetlenie oraz poziom hałasu.

Świerze powietrze

Powietrze bardzo często ulega wymianie na świeże w związku z nieszczelnością drzwi i okien. Jest to częsta przypadłość starych budynków. Niestety bardzo często "naturalna" wymiana powietrza odbywa się kosztem ciepła. Większość ludzi wymienia okna na plastikowe likwidując problem nieszczelności, zamykając jednak dopływ świeżego powietrza. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiedni system wentylacyjny. Powinien on być wyposażony w filtry powietrza. Powietrze z zewnątrz często jest bardzo zanieczyszczone. Jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie. W zależności od rodzaju wybranych filtrów będą one bardziej lub mniej dokładne. Im dokładniejszy filtr tym mniejsze zanieczyszczenia będą wychwytywane. Ważnym krokiem dla zadbania o świeżość powietrza jest regularne sprzątanie osiadającego się kurzu i pyłków.

Temperatura

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie, a jednocześnie na komfort mieszkania jest odpowiednia temperatura. Wiosną i latem nas dom jest schronieniem przed ciepłem, jesienią i zimą przed niskimi temperaturami. Warto więc zadbać o to, aby temperatura wewnątrz była dostosowana do temperatury na zewnątrz. Popularnym rozwiązaniem na obniżenie temperatury jest klimatyzacja. W naszym klimacie nie jest to jednak opcja dla mieszkań i jest stosowana raczej w biurowcach, lokalach gastronomicznych czy też fabrykach. Aby zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę zimą mona wykorzystać jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest centralne ogrzewanie. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w blokach mieszkalnych. Do jego największych zalet należy możliwość szybkiej regulacji temperatury i stosunkowo niskie koszty montażu. Wadą jest równomierne nagrzewanie pomieszczenia, przez co najcieplej jest zawsze w pobliżu grzejnika. Dodatkowo ciepłe powietrze najczęściej znajduje się na wysokości głowy przez co może być odczuwana większa senność i zmęczenie. Drugim rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Do największych jego zalet należy równomierność nagrzewania całego pomieszczenia oraz ciepłe powietrze wytwarzające się na poziomie stóp. Do wad "podłogówki" należą wysoka cena i skomplikowany montaż, a także brak możliwości szybkiej regulacji temperatury. Coraz szybciej zyskują popularność kominki. Rozwiązanie to daje dużo ciepła i nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić ze względu na koszty czy też architekturę mieszkania.

Oświetlenie i hałas

Zarówno światło naturalne, jak również elektryczne mają wpływ na nasze zdrowie. Podobnie jak jego nadmiar, jego niedobór może nam szkodzić. Warto więc zadbać o odpowiedni dopływ obu. Światło naturalne może być regulowane w różny sposób. Mogą to być zarówno zasłonki, rolety czy też żaluzje. O ile to pierwsze rozwiązanie jest stosunkowo nie drogie i nie skomplikowane, o tyle dwa pozostałe wymagają odpowiedniego wkładu pracy i pieniędzy. Nie są to jednak ilości bardzo wysokie. W przypadku światła sztucznego warto zadbać o to, aby najlepiej oświetlone były pomieszczenia najbardziej tego wymagające. Najczęściej są to te w których spędza się najwięcej czasu (salon, pokój dzienny) jak również pomieszczenia "funkcyjne" (kuchnia, łazienka itp.).

Czynnikiem bardzo niekorzystnie wpływającym na nasze zdrowie i samopoczucie jest wysoki poziom hałasu. Jest to bardzo częsta przypadłość mieszkań usytuowanych w centrach miast, w pobliżu ruchliwych drug oraz trakcji kolejowych i tramwajowych. Aby temu zapobiec konieczna jest odpowiednia izolacja ścian budynku oraz drzwi i okien. Rozwiąże to zarówno problem hałasu jak również temperatury w mieszkaniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena