To prowadzenie dialogu sprawia, że nasze życie może być pełne radości. Jest to wystarczający powód, aby pracować na tą umiejętnością. Mam nadzieje, że również dla Ciebie!

Data dodania: 2009-10-06

Wyświetleń: 312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby móc swobodnie zdobywać wartościowe kontakty z innymi ludźmi musimy posiąść podstawowe narzędzie służące do tego. Mowa oczywiście o dialogu. To on jest elementem decydującym o powodzeniu i radości naszego życia. Bez dialogu nie możemy powiedzieć, że nasze życie przeżywamy w odpowiedni sposób. Brak rozmów prowadzi do konfliktów i nieporozumień. Aby tego uniknąć należy prowadzić ciągłą wymianę myśli z naszym otoczeniem. Starajmy się zdobywać przychylnych sobie ludzi, czyli przyjaciół. Nie uda nam się to jednak bez jednej z najważniejszych kompetencji w naszym życiu, a mianowicie rozmowy.

Podstawowym warunkiem dialogu jest uczestnictwo dwóch osób: ‘ja' i ‘ty'. Nie ma dialogu, gdy uczestniczy tylko ‘ja'. W pewnej spółce telefonicznej po przesłuchaniu 500 rozmów przeliczono, które słowo jest najczęściej używane. Jak się później okazało było to słowo ‘ja'. Zostało wypowiedziane 3900 razy. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować zanikanie formy podmiotu domyślnego. Niewielu z nas natomiast wie, iż możemy zdobyć więcej przyjaciół przez dwa miesiące, interesując się sprawami innych, aniżeli opowiadając innym o swoich osobistych przeżyciach przez dwa lata.

Uważamy, że inni są nieciekawi. Chcemy opowiadać wyłącznie o tym co nam się przytrafiło, a wcale nie chcemy wysłuchać drugiego człowieka. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, każdy człowiek jest istotą niepowtarzalną. Mogę śmiało stwierdzić, iż nie ma na świecie nic ciekawszego niż człowiek. Dlatego postaraj się choć przez jeden dzień odszukać w drugiej osobie coś ciekawego. Oby Ci się udało odkryć jakie to interesujące doświadczenie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena