Ile razy w swoim życiu stajemy przed wyborem nowego zegarka? Zazwyczaj kilkukrotnie, zwłaszcza że zegarki dopasowujemy do naszej garderoby i naszych kilku podstawowych życiowych aktywności, ale przecież jest tak, że mamy swoje ulubione zegarki, które najchętniej nosilibyśmy przez całe życie. Takimi zegarkami są zegarki Festina.

Data dodania: 2009-10-06

Wyświetleń: 2282

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zegarki Festina mają swoich zagorzałych zwolenników. Nic dziwnego to marka zegarków o bardzo wysokiej jakości i za przystępną cenę. Jak na znaną i szanowaną markę przystało mają też spore tradycje.

Pierwsze zegarki Festina pojawiły się w 1902 roku
Szwajcarska rodzina Studi postanowiła wówczas stworzyć własną markę zegarków. Działalność zarejestrowano w prawdziwym zegarmistrzowskim zagłębiu tj. w miejscowości La Chaux de Fonds. Studi bardzo trafnie wybrali nazwę swoich produktów. Festina jest słowem łacińskim, w tłumaczeniu oznacza spieszyć się, przyspieszać. Czasownik ten był często wykorzystywany w zegarmistrzostwie. Na przestrzeni wielu wieków na zegarach i zegarkach pojawiały się różne inskrypcje, zazwyczaj sentencje łacińskie, zawierające słówko festina. Dzięki temu marka zaistniała niemal natychmiast i fakt jej pojawienia się można było stosunkowo łatwo nagłośnić.
Dzisiaj Festina kojarzona jest z dynamizmem i przyspieszeniem stricte technologicznym. Nazwa idealnie nadaje się do zastosowań marketingowych, co sprytnie wykorzystuje właściciel marki.

Zegarki Festina kojarzone są z Tour de France
I imprezami sportowymi, bo Festina kreuje się na markę aktywną i dynamiczną. O jej dynamizmie świadczy też ogromna innowacyjność i wykorzystanie najnowocześniejszych technologii. Festina jako pierwsza wprowadziła damskie chronografy.
Ogromną popularność zyskały sobie zegarki Festina z linii TITANUM, w całości wykonane z superlekkiego i niezwykle wytrzymałego tytanu, odpornego na rdzę i na dodatek obojętnego dla naszych organizmów (to modele idealne dla alergików).
Jako jedni z pierwszych konstruktorzy Festiny stworzyli też mechanizm łączący napęd automatyczny z technologią kwarcową. Połączenie tych napędów znajdziemy w linii zegarków Festina MECAQUARTZ.
Wśród współczesnych modeli dominują przede wszystkim zegarki z ogromną ilością dodatków (komplikacji) oraz modele sterowane radiem. Dla Festiny nie bez znaczenia jest też ekologia, problem wymiany baterii i utylizacji związanych z tym odpadów likwidują zegarki z linii SOLAR, w których zastosowano napęd solarny.

Klasyczne i biżuteryjne zegarki Festina
Na rynku zegarmistrzowskim liczy się dzisiaj przede wszystkim pełen uniwersalizm. Trudno oczywiście mówić o połączeniu wszystkich najbardziej pożądanych cech w jednym zegarku (swoją drogą ciekawe czy taki super-zegarek zyskałby wielbicieli), uniwersalizm to kwestia dostępu do wszelkich możliwych typów zegarków w obrębie jednej marki. Na dzień dzisiejszy wydaje się to niezbędnym zabiegiem produkcyjnym i marketingowym.
W tym sensie zegarki Festina są zegarkami uniwersalnymi, bo znajdziemy wśród nich i modele sportowe i biżuteryjne i klasyczne zegarki. Oczywiście z podziałem na linie dla panów i pań.
Zegarki damskie Festiny, nawet modele sportowe, są zresztą bardzo kobiece, a przy tym stonowane i eleganckie. Inne marki często popadają w infantylizm, Festinie to zdecydowanie nie grozi. W ich zegarkach nawet różowości nie są takie cukierkowe jak gdzie indziej.
Klasyczne zegarki Festina nawiązują do tradycji, choć wcale nie są pozbawione nowoczesnych akcentów. Zazwyczaj wyposaża się je w minimum niezbędnych komplikacji (np. datownik i GMT).
Modele biżuteryjne natomiast wytwarzane są z metali szlachetnych, wiele modeli klasycznych Festiny ma natomiast koperty powlekane złotem.

Jeśli chodzi o dokładność zegarki Festina należą do najwyższej klasy zegarków, mimo iż wcale nie są typową szwajcarską marką (należą do Hiszpana, nota bene kształconego w Szwajcarii).

Jak na popularną markę przystało zegarki Festina są oczywiście często podrabiane. Na falsyfikaty musimy bardzo uważać, dlatego jeśli robimy zakupy - róbmy je w renomowanych sklepach. To zalecenie dotyczy wszystkich markowych zegarków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena