Groźba zamachów terrorystycznych jest ciągle realna, dlatego monitoring w większych miastach Hiszpanii jest powszechny, choć nie stanowi głównego sposobu w walce z zagrożeniem terroryzmem.

Data dodania: 2007-06-25

Wyświetleń: 4019

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z reguły kamery są zainstalowane jedynie na ważnych obiektach użyteczności publicznej, stosunkowo mało kamer jest widocznych na ulicach oraz na budynkach firm. Kamery do śledzenia ruchu widoczne są na autostradach i przy wjazdach do miast.


Hiszpański parlament jest jednym z najlepiej strzeżonych kompleksów budynków w Hiszpanii. Ochrona wyposażona jest w karabiny maszynowe (!). Kamery monitorujące budynek posiadają podwójne reflektory podczerwieni o bardzo dużej mocy, mimo że ulica w nocy jest nieźle oświetlona.

Symbolem Madrytu jest niedźwiedź zjadający morwy wprost z drzewa. Stoi on na placu Puerta del Sol, na którym znajduje się również miejski ratusz. Zespół kamer z reflektorami podczerwieni jest jednym z licznych urządzeń do monitoringu tego placu.

Królewski Pałac – Palacio Real. Po pożarze w 1774 gruntownie przebudowano skromną rezydencję, która stała się siedzibą władców Hiszpanii z dynastii Burbonów, z której pochodzi obecny król. Juan Carlos nie mieszka w tym pałacu, jednak jest on miejscem ważnych uroczystości państwowych. Dlatego pośród reflektorów oświetlających fasadę umieszczono kamery.

Dworzec madrycki – Estacion de Atocha powstał w latach 1888-1892, sto lat później w poczekalni urządzono palmiarnię, przez co obiekt stał się dodatkową atrakcją turystyczną Madrytu. Kamery strzegą między innymi bezpieczeństwa podróżnych.

Na Gran Via reprezentacyjnej ulicy Madrytu znajduje się Brama Europy utworzona przez dwa wieżowce o śmiałej konstrukcji. Autostrady i główne ulice monitorowane są przez kamery umieszczone na wysokich na ok. 15 m masztach. Istnieje możliwość sterowania kamerami.

Kościół Sagrada Familia planowany jako neogotycki kościół dzielnicowy, po objęciu budowy przez Gaudiego w 1883r., stał się najbardziej niekonwencjonalnym obiektem sakralnym Europy. Mniej znanym widokiem jest zachodnia fasada – Męki Pańskiej. Projektowana przez Subirachsa, powstała w końcu lat 80 i budzi spore kontrowersje. Budowa obiektu trwa nadal, ale kamery rozmieszczone na słupach w sposób łatwo rzucający się w oczy, chronią kamienne rzeźby przed dewastacją związana z dużym ruchem turystycznym.

Cały artykuł na temat monitoringu Hiszpanii, wraz z ciekawymi zdjęciami można obejrzeć na stronie firmy Dipol www.dipol.com.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena