NLP, hipnoza i inne metody zmiany osobistej i rozwoju osobistego wymagają regularnej praktyki. Możesz oczywiście wiele ćwiczyć w codziennym życiu, ale są pewne umiejętności, które warto wcześniej solidnie wyćwiczyć „na sucho", żeby uzyskać jak najlepsze efekty.

Data dodania: 2009-09-25

Wyświetleń: 1852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tego celu przydaje się udział w grupie osób o podobnych zainteresowaniach i wspólne treningi.

A co jeśli takiej grupy nie ma w Twojej okolicy?

Wtedy warto ją stworzyć!

Daj ogłoszenie na odpowiednich forach, pogadaj ze znajomymi, poszukaj w necie - z pewnością znajdziesz chętnych, jeśli włożysz w to dość pracy.

Problem może się pojawić, gdy już masz ludzi. Przez lata zajmowania się rozwojem osobistym spotkałem się z różnymi klubami, grupami treningowymi i próbami stworzenia takich grup i doskonale wiem, jak łatwo zamiast przydatnego, pełnego fajnych i wartościowych treści spotkania można przez przypadek zrobić po prostu mniej lub bardziej udane spotkanie towarzyskie.

Nie, żeby coś było nie tak ze spotkaniami towarzyskimi - ale warto umawiać się na nie celowo w swoim czasie, a czas przeznaczony na wspólny trening poświęcić na faktyczne ćwiczenia. W tym celu warto skorzystać z następujących zasad:

1) Nie ma demokracji. Jedna osoba osoba organizuje grupę i prowadzi - dobrze, gdy jest otwarta na propozycje, ale to ona podejmuje decyzje, ustala kiedy są przerwy, kontroluje czas ćwiczeń, itp.

2) Przychodzisz, żeby ćwiczyć. Osoby, które zamiast wykonywać ćwiczenie uparcie gadają, plotkują czy napastują catering - wylatują ze spotkania, albo wręcz tracą wstęp na przyszłe spotkania grupy. To ostry wymóg, ale niezbędny dla utrzymania grupy w ryzach. Na rozmowy towarzyskie jest czas po spotkaniu i/lub w trakcie przerw.

3) Jeśli został Ci czas - ćwicz dalej. Wiadomo, że różni ludzie wykonają ćwiczenia w różnym tempie. Jeśli jesteś jednym z tych szybszych - użyj pozostały czas na przerobienie innego przykładu lub problemu, zamiast plotkować lub robić inne dziwne rzeczy.

4) Przychodzisz na czas, albo nie wchodzisz do przerwy. Ostry wymóg, ale szybko uczy ludzi punktualności.

5) Składka - nawet jeśli masz salę i catering za darmo, lub nie robisz cateringu, ustal jakąś niewielką składkę. Możesz ją nawet zaraz po spotkaniu wrzucać do skrzynki Caritasu, ale niech ludzie płacą za udział w spotkaniu choć odrobinę - zawsze sprawia to, że wyżej cenią sobie udział w spotkaniu.

6) Uczciwy feedback. Na wielu treningach pojawia się skłonność do współpracy z osobą współćwiczącą, pomagania jej, ułatwiania zadania, itp. Nie rób tego tutaj. Jeśli coś Ci przeszkadza - mów o tym otwarcie. Chodzi o to, żeby osoba przećwiczyła realnie działającą umiejętność, a nie coś, co działa tylko na szkoleniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena