Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMEA) problem braku skutecznych leków na niektóre odporne bakterie stale narasta. Powołany zespół ekspertów opracował specjalny raport na ten temat. 

Data dodania: 2009-09-17

Wyświetleń: 3385

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W raporcie tym stwierdzono, że opornych szczepów bakteryjnych stale przybywa a nowych leków nie. Z tego powodu umiera rocznie ok. 25 000 obywateli UE a straty gospodarek narodowych z powodu trudnych do leczenia infekcji oszacowano na 1,5 miliardów euro .

Powołany zespół ekspertów przeanalizował też jaki jest stan prac nad nowymi lekami przeciwko opornym bakteriom.  Okazuje się, że obecnie trwają prace nad piętnastoma nowymi antybiotykami, z których tylko dwa mają szanse być skuteczne przeciwko szczepom, dla których obecnie nie ma leków. Nawet te dwa leki jednak dzieli jeszcze długa droga do sprzedaży na rynek gdyż są dopiero we wczesnej fazie badań. Pozostaje mieć nadzieję, że prac nad nowymi lekami jest jednak więcej, gdyż niektóre firmy nie chcą ujawniać czy i nad jakimi lekami aktualnie pracują.

Wyraźne spowolnienie prac nad nowymi antybiotykami ilustruje rysunek poniżej.

Rysunek 1. Nowe grupy antybiotyków i rok ich wynalezienia.

[Rysunek pochodzi z raportu ECDC/EMEA: The bacterial challenge: time to react]

Nasuwa się pytanie, dlaczego producentom leków nie opłaca się wprowadzać nowych antybiotyków? Prawdopodobnie z punktu widzenia firm farmaceutycznych potencjalny rynek odbiorców jest ciągle zbyt mały w stosunku do olbrzymich kosztów prac badawczych. Ponadto ryzyko uodpornienia się w krótkim czasie  bakterii na nowy lek jest znaczne, a to w konsekwencji powoduje, że poniesione koszty mogą nigdy się nie zwrócić.

Jest  jednak nadzieja, że opublikowany raport zmieni spojrzenie producentów na ten problem, zwłaszcza po ustaleniu zapowiadanej w raporcie europejskiej strategii dla zmniejszenia ilości potencjalnych infekcji bez skutecznej terapii lekowej.

Treść raportu i komunikatu EMEA dostępne są w serwisie Wiadomości GMP na stronie dot. raportu nt. antybiotykoterapii .


(bkl)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena