Patrząc na coraz bardziej postępującą informatyzację służby zdrowia należy się zastanowić jakie korzyści ona przyniesie całej służbie zdrowia oraz każdej z grup - pacjentom, lekarzom, aptekarzom.

Data dodania: 2009-09-07

Wyświetleń: 2218

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim informatyzacja ma pomóc pacjentom. Najbardziej popularne, z wprowadzonych narzędzi, to: rejestracja on - line, elektroniczna karta zdrowia, e - recepta, czy też informacje na temat: dostępności leków w aptekach, interakcji, czy też leków refundowanych.

Dzięki narzędziu, jakim jest rejestracja on - line możliwe jest umówienie się na wizytę do lekarza przez Internet. Bardzo wygodne jest to, iż można spokojnie wybrać sobie termin, przeglądając terminarz przyjęć.

Ponadto, dzięki wprowadzonej elektronicznej karcie zdrowia, możliwy jest sprawny dostęp do interesujących na informacji. Pacjenci - mogą uzyskać dostęp do informacji o swoim zdrowiu, z każdego miejsca, w którym znajduje się Internet.

Medycyna w połączeniu z informatyzacją umożliwia także przesyłanie danych dotyczących pacjenta pomiędzy różnymi placówkami służby zdrowia, dzięki czemu za każdym razem nie trzeba wykonywać serii tych samych badań oraz możliwe jest szybsze i trafniejsze postawienie diagnozy.

Postawienie diagnozy ułatwiają także automatyczne lub półautomatyczne programy analizujące wyniki badań pacjentów. Korzyści z takich programów mają zarówno pacjenci, jak i lekarze, gdyż istnieje mniej pomyłek w stawianych przez nich diagnozach.

Co więcej, pacjent ma możliwość sprawdzenia w Internecie wielu potrzebnych informacji na temat leków co skutecznie pozwala chronić jego zdrowie. Może m in. sprawdzić interakcje z innymi lekami, czy potrzebny mu lek znajduje się w aptece, czy jest refundowany lub, czy istnieje jego tańszy zamiennik.

Dla lekarzy natomiast stworzony został serwis lekarza, który umożliwia sprawdzenie nowinek mogących wspierać jego codzienną pracę, może on również porównać swoje działania z otoczeniem - w szczególności zaś może odnieść swoje wskaźniki do wartości średnich z regionu. Niewątpliwie takie narzędzia umożliwiają im poprawę efektywności i mobilizują do ciągłego doskonalenia, które jest najważniejsze w tym zawodzie.

Powyższe narzędzia są również bardzo pomocne chorym, którzy bardzo często nie mają możliwości wyjść z domu po to tylko żeby zapisać się do lekarza, czy pójść do apteki i dowiedzieć się, że lek, którego szukają jest niedostępny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena