Praca wolontaryjna oferuje możliwość łatwego wdrożenia się do rynku pracy, gwarantując nowym pracownikom szybki start. Nie przynosi jednak żadnych zysków. W teorii.

Data dodania: 2009-08-17

Wyświetleń: 2140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca wykonywana za przysłowiowe "Bóg zapłać" rzeczywiście jest względnie prosta do zdobycia. Organizacje zajmujące się wolontariatem chętnie przyjmują ochotników, pod warunkiem że rzeczywiście wykazują oni chęć podjęcia się niełatwych zadań. Zajęcia takie jak opiekowanie się ludźmi starszymi lub chorymi, a także ochrona przyrody czy organizowanie zbiórek pieniędzy na szczytne cele, nie są bowiem takie proste jak mogłoby się wydawać.

Wolontariat wymaga nie tylko zaangażowania, ale i dużych umiejętności. Specjaliści udzielający darmowej pomocy - tacy jak lekarze czy rehabilitanci - posiadają już wystarczający zasób wiedzy, lecz osoby młode i niedoświadczone, po raz pierwszy odpowiadające na oferty pracy, muszą wykazać się m.in. zdolnością szybkiego uczenia, łatwego nawiązywania kontaktów i śmiałością.

Największą zyskiem płynącym z pracy ochotniczej jest możliwość uzupełnienia CV o nowe, ciekawe pozycje, które zainteresują potencjalnych pracodawców. Wolontariat bowiem pozwala wyćwiczyć w sobie wiele ważnych na rynku pracy cech, takich jak sumienność i wytrwałość, a także - w niektórych przypadkach - podnieść kwalifikacje zawodowe. Istotną korzyścią wynikającą z wolontariatu jest również zadowolenie.

Wolontariuszem w Polsce może zostać każdy. Wystarczy zgłosić się do jednego z domów dziecka, domów pomocy społecznej, oddziałów PCK, hospicjów czy innych instytucji przyjmujących ochotników, aby dostać szansę wykazania się w „warunkach bojowych”. Mile widziani są wszyscy – niezależnie od wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia.

Praca na rzecz potrzebujących - lub wykonywana w innych szczytnych celach - jest źródłem ogromnej satysfakcji. Osiąga ją każdy czujący powołanie wolontariusz. Jeśli więc uważasz, że masz w sobie chęć do niesienia pomocy, spróbuj swoich sił - nie będzie to czas, który można uznać za stracony.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena