Nie wiesz co dla Ciebie będzie lepsze - laptop czy komputer stacjonarny? Nie potrafisz dokonać trafnego wyboru? Uważasz, że żaden notebook nie dorówna twojemu PC'etowi? Zapraszam do artykułu...

Data dodania: 2007-06-08

Wyświetleń: 6515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons


Niedawno również zadawałem sobie to pytanie, ponieważ chciałem pozbyć się ograniczeń związanych ze swoją starą stacjonarką.
- Nie chciałem płacić za 350 lub 400 watowy zasilacz pracujący praktycznie 24 godziny.
- Chciałem pozbyć się dodatkowego mebla w mieszkaniu.
- Chciałem mieć możliwość pooglądania filmu, pogrania w dobrą grę podczas urlopu gdy na zewnątrz padał deszcz i nie chciało się w ogóle nigdzie wychodzić.


Dzisiaj mogę powiedzieć, że wszystkie moje pytania rozwiązały się w momencie, gdy znalazłem kadłubka (barebone).


Zawsze się zastanawiałem (jako elektronik i informatyk) dlaczego nie można składać notebook'ów tak jak komputerów stacjonarnych. Dlaczego dotychczas żaden z producentów nie pomyślał o takiej opcji.

Odpowiedzią zawsze są pieniądze, ponieważ firmy biorą sobie dodatkowe pieniądze za złożenie komponentów w jedną całość.Kadłubek (Z96J, S96J, S96Jm, S96S, Hel80, Fl90, ...) to tzw. „goły” notebook czyli składający się przeważnie z obudowy, matrycy i płyty głównej. Producent dostarcza różne wersje kadłubków różniące się płytą główną i kartą graficzną (zintegrowana lub nie zintegrowana), która jest na niej zamontowana oraz matrycą o różnej wielkości i rozdzielczości.

Ponadto istnieje możliwość dobrania pozostałych elementów dowolnie do wymagań użytkownika.

Czyli możemy sami zdecydować jaki procesor, ile pamięci i jakiej pojemności dysk będzie dla nas najlepszy i spełni nasze wymagania.

Dzięki temu możemy sami zdecydować co dla nas będzie najlepsze nie płacąc za te modyfikacje takich sum jak przy różnych wersjach tego samego notebook’a danego producenta różniących się niewiele od siebie.


Przykładowo różnica pomiędzy dyskiem 120 GB, a 160 GB to realna różnica pomiędzy kosztami zakupu takiego dysku bez dodatkowej marży producenta. Natomiast Bluetooth to nie jest oznaką profesjonalnego notebook’a, za którego trzeba zapłacić wiele więcej.


Przecież Bluetooth jest dostępny w większości urządzeń więc dlaczego mój laptop za rozsądną cenę nie może go mieć?

Teraz jest to już możliwe.


Co więcej to my decydujemy ile zapłacimy za nasz nowy sprzęt, a nie producent.


Dzięki takim możliwościom nadchodzi era nowego PC’eta – notebooka składanego na zamówienie.

Przykładowo za kadłubka o takich samych parametrach co oryginalna firmowana logiem producenta wersja zapłacimy od ok. 1000zł więcej. Różnice cenowe są podyktowane podzespołami, które zostaną w nim zamontowane.
Tak więc jeżeli nie chcesz zapłacić dużo, a mieć mocnego laptopa to kadłubek będzie dobrym wyborem.


Wkrótce opublikuję więcej informacji na temat testów i możliwości kadłubków - notebook'ów składanych na życzenie użytkownika.


Między innym w artykule tym ukażą się wyniki takich testów jak 3D Mark i raporty AIDY. Opiszę wykonanie od strony wizualnej i jakościowej oraz odpowiem na wiele pytań, które można spotkać śledząc różne fora.

Zapraszam już wkrótce - artykuł w przygotowaniu

Licencja: Creative Commons
1 Ocena