Artykuł poświęcony bezpieczeństwu zakupów przeprowadzanych za pomocą internetu. W artykule znajdziesz wskazówki w jaki sposób robić zakupy w sieci, tak aby nie stać się ofiarą oszustów. Opisujemy przepisy, które powinieneś znać, a szanujące się sklepy internetowe powinny przestrzegać.

Data dodania: 2009-08-13

Wyświetleń: 3077

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakupy w internecie stają się coraz bardziej popularne. Praktycznie na palcach jednej ręki można policzyć internautów, którzy nie dokonywali jeszcze zakupów przez internet. Dla wielu z nich zakupy w internecie stały się głównym źródłem zaopatrywania się w ubrania, książki, filmy czy wszelkiego rodzaju elektronikę. Jednak czy robiąc zakupy zwracacie uwagę na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji? W dalszej części artykułu opiszemy na co zwracać uwagę przy kupowaniu w internecie i jak uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami.

Najlepiej robić zakupy w dużych i znanych portalach aukcyjnych i sklepach internetowych. Chcąc utrzymać się wysoko na rynku sklepy internetowe stawiają sobie bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji jako jeden z najwyższych priorytetów. Natomiast decydując się na robienie zakupów w mniej znanych sklepach internetowych najlepiej przeprowadzić małe śledztwo i poszukać na forach i blogach opinii na temat wiarygodności takiego sklepu.

Zakupy w internecie - co powinieneś wiedzieć

Przed dokonaniem zakupu, należy najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą i dokładnie wypytać go o szczegóły zakupu np. termin dostarczenia, możliwość reklamacji itp. oraz ustalić jego warunki, czyli w jaki sposób towar będzie przesłany lub odebrany i jak zapłacimy za niego. Niewiele osób wie, że sprzedawca nie powinien żądać przedpłaty przed dostarczeniem towaru. Sklepy internetowe działające w ten sposób łamią polski prawo. Szczególnie gdy nie mamy pewności, że sklep internetowy jest w 100% wiarygodny, powinniśmy decydować się na przesyłkę za pobraniem lub odbiór osobisty. Jeśli jednak robimy zakupy w danym sklepie nie pierwszy raz i wcześniejsze transakcje przebiegły bez problemów, można zdecydować się na zapłatę np. przelewem bankowym przed dostarczeniem towaru, obniży to koszt całego zakupu.

Powinieneś także wiedzieć, że masz prawo do zwrotu zakupionej rzeczy po 10 dniach od dnia jej dostarczenia. Należy ją jednak zwrócić w niezmiennym stanie, czyli rzecz ta nie może być używana w czasie tych 10 dni, może być jedynie wypróbowana (np. można przymierzyć zakupione ubranie). Sprzedawca nie może żądać tzw. odstępnego za rezygnację z przedmiotu. Musisz się jednak liczyć z opłaceniem kosztów przesyłki zwracanej do sprzedawcy, gdyż sklepy internetowe ich nie zwracają.

Po otrzymaniu paczki z zamówionym przedmiotem, w wypadku gdy wybraliśmy opcje przesyłki za pobraniem, koniecznie przed zapłatą należy sprawdzić towar, czy zawiera to co zamawialiśmy i czy nie jest uszkodzony.

Sklepy internetowe - zapłata

Renomowane sklepy internetowe dają swoim klientom kilka opcji zapłaty za towar. Najczęściej wybieranym przez internautów sposobem zapłaty za zrobione zakupy jest przelew bankowy. Dokonując przelewu np. za pomocą banku internetowego, nasza wpłata może zostać od razu zaksięgowana, co przyśpiesza czas realizacji zakupów. Sklepy internetowe umożliwiają także zapłatę kartą kredytową. Wystarczy wtedy podać nr karty kredytowej i swoje podstawowe dane, aby dokonać zapłaty. Najbezpieczniejszą chyba formą zapłaty jest opłata po otrzymaniu towaru, czyli za pobraniem. Niektóre sklepy internetowe dają także możliwość odbioru zakupów osobiście. Jednak ten sposób odbioru i zapłaty sprawdza się oczywiście tylko wtedy gdy mieszkamy lub przebywamy blisko siedziby sklepu w którym zrobiliśmy zakupy.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena