Kupując w Internecie trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad - postaram się je przybliżyć internautom, aby uniknęli w przyszłości przykrych niespodzianek.

Data dodania: 2009-08-12

Wyświetleń: 2522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak bezpiecznie kupować on-line -porady.

Kupując w Internecie trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad - postaram się je przybliżyć internautom, aby uniknęli w przyszłości przykrych niespodzianek.

Dlaczego w ogóle warto kupować w Internecie?

Po pierwsze - jest taniej, po drugie - kiedy w naszej miejscowości nie sprzedają takiego towaru, a nie mamy możliwości pojechać i kupić go w większym mieście, to często zamówienia drogą internetową są jedynym wyjściem. Możemy dokonać zakupów on-line poprzez sklep internetowy lub portal w stylu eBay czy Allegro. Jednak co zrobić aby nie dać się oszukać?

Pierwsza zasada.

Kupując w sklepie internetowym należy zawsze sprawdzić regulamin sklepu - w regulaminie powinny być zawarte między innymi takie informacje jak nazwa i adres firmy, która prowadzi sklep, NIP i Regon oraz dane kontaktowe.

Druga zasada.

Kupując po raz pierwszy poprzez Internet sprawdźmy, czy sklep jest obecny np. na ceneo.pl lub opineo.pl, warto wejść np. na forum portalu Gazeta.pl i wpisując nazwę sklepu dowiedzieć się czy nie ma tam niekorzystnych wpisów. Jeśli nie ma w ogóle jakichkolwiek wpisów możemy posiłkować się Google.pl i wpisać w tej wyszukiwarce dane sklepu. Jeżeli w wynikach wyszukiwania wyskoczy tylko strona sklepu i poza tym nie będzie żadnych wyników, to lepiej dać sobie spokój z zakupami i poszukać innego sklepu. Trzeba być także ostrożnym, jeżeli chodzi o okazje cenowe - raczej jest niemożliwym aby legalnie można było kupić jakiś towar (np. taniego laptopa) połowę tańszy od cen z np. portalu ceneo.pl

Trzecia zasada.

Płatności podczas zakupów w Internecie. Starajmy się kupować w sklepach internetowych znajdujących się w tej samej bądź pobliskiej miejscowości - zawsze można wtedy umówić się ze sprzedawcą na odbiór osobisty, bądź transport do naszego miejsca zamieszkania ( z płatnością gotówkową za odbierany towar). Porządny sklep internetowy dostarcza zamówienia za darmo bądź za niewielką dopłatą. Zazwyczaj można zakupić przedmioty za tzw. pobraniem (wtedy płacimy kurierowi odbierając towar) ale wtedy opłata jest większa. Jeżeli jakaś firma nie ma tej możliwości, to nie znaczy, że jest coś nie tak - aby wysyłać przesyłki za pobraniem (nie mam tu na myśli Poczty Polskiej) dana firma musi mieć podpisaną umowę z firmą kurierską, a ta często wymusza na sklepie minimalna liczbę wysyłek (np. 30-40 miesięcznie), co dla początkującego przedsiębiorcy może być za dużym obciążeniem.

- Jeśli zdecydujemy się na przelew i wysyłkę przez kuriera zawsze żądajmy od sklepu skanu bądź numeru dowodu nadania - można śledzić drogę przesyłki albo zadzwonić do firmy kurierskiej i umówić się na dogodny dla nas czas odbioru - radzi Michał Legowicz, reprezentujący sklep internetowy Supermarkecik.pl. Pan Michał radzi także aby raczej nie wysyłac przesyłek Pocztą Polską, a jesli już przesyłamy towar tą drogą, ubezpieczmy paczkę, ponieważ dosyć często zdarzają się tzw. "zagubienia".

Można także kupować na raty (z reguły w systemie ratalnym Żagiel).

i czwarta zasada.

Jeśli jesteśmy zadowoleni z zakupu i nie mieliśmy co do danego kontrahenta zastrzeżeń, polećmy go np. na różnych forach i portalach takich jak ceneo.pl. nokaut.pl, opineo.pl. Wasze opinie pozwolą innym klientom zrobić bezpieczne zakupy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena