Kilka wskazówek dla osób planujących zakup laptopa - jak dobrać poszczególne komponenty laptopa i na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera przenośnego.

Data dodania: 2009-05-13

Wyświetleń: 9568

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki laptop wybrać?
Planujesz zakup laptopa – jednakże oferta sklepów i Twój portfel stawiają Cię przed niełatwym wyborem. Notebook lub popularniej laptop (od angielskiego lap – kolano, co oznacza małe przenośne urządzenie, które możemy położyć na kolanach) jest coraz częstszym wyborem, oszczędza miejsce w mieszkaniu, jest nieocenionym narzędziem w pracy zawodowej i praktyczną zabawką w czasie podróży, gdy jest używany do rozrywki w postaci gier czy oglądania filmów. Michał Legowicz, który prowadzi internetowy sklep komputerowy SuperMarkecik.pl mówi, że od wielu miesięcy obserwuje wzrastającą sprzedaż laptopów, które klienci kupują zdecydowanie częściej niż zestawy stacjonarne.
- Praktycznie nie sprzedaliśmy w ubiegłym kwartale żadnego zestawu komputerowego klientowi indywidualnemu , zestawy zamawiają prawie wyłącznie firmy – dodaje właściciel Supermarkecika.pl
Czym należy się kierować wybierając laptopa ?
Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, do czego będziemy go używać. Zazwyczaj przeciętny użytkownik potrzebuje laptopa do obsługi aplikacji biurowych, oglądania filmów, surfowania w Internecie i czasem do gier lub prac graficznych. Nie określiliśmy jakiego producenta i typu oprogramowania możecie używać, ponieważ obok Microsoft Windows i pakietu MS Office można zastosować z powodzeniem darmowy system Linux z bezpłatnym pakietem biurowym Open Office. Drugie rozwiązanie jest bezpłatne, jednak trzeba pamiętać, że najczęściej trzeba samemu zainstalować te oprogramowanie lub z góry zwrócić uwagę na to, czy jest już obecne w notebooku. Laptopy z systemem Windows (najczęściej z Vista lub najnowszym Windows 7, raczej rzadko spotyka się XP) potrzebują też z reguły mocniejszego procesora i większej ilości pamięci operacyjnej RAM ( z reguły powyżej 2 gigabajtów (skrót GB). Na polu systemów operacyjnych Microsoft jest niekwestionowanym monopolistą i prawie 90 % laptopów jest wyposażone w systemy Windows. Dla osób ze znaczną pojemnością portfela, które nie lubią ani Windowsa ani Linuxa istnieje alternatywa w postaci designerskich laptopów MacBook firmy Apple (firmy ogrodniczej , w którą zainwestował Forrest Gump, stąd symbol Apple – różnokolorowe jabłuszko)

Monitor/ matryca laptopa
Laptopy są wyposażane w matryce TFT LCD (ang. Liquid Crystal Display), standardowo większość laptopów posiada 15.4” (calowe) matryce o rozdzielczości przynajmniej 1024x768 (XGA) pixeli ( skrót od picture element), co określa ilość tych najmniejszych elementów w pionie i poziomie. Warto jednak wybrać jak największą rozdzielczość – zalecamy aby była to przynajmniej 1280x1024 (SXGA), 1400x1050 pikseli (SXGA+) lub 1680x1050 pikseli (WSXGA+). Coraz więcej laptopów oferuje też jakość HD (High Definition) czyli 1920x1200 pikseli (WUXGA). Warto zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy, co może być o tyle trudne, że większość producentów laptopów nie podaje tej wartości (jeśli jednak już mamy to do dyspozycji, wybierajmy te z czasem reakcji poniżej 8 ms (milisekund). Coraz częściej producenci zamiast matowej powłoki ekranu stosują powłoki imitujące szklane, typu „Crystal Brite” „TruBrite” - poprawia to jakość obrazu ale przy słonecznej pogodzie trzeba radzić sobie z refleksami świetlnymi. Dla graczy i domowych kinomanów polecamy matryce o przekątnej 17” lub 19” o rozdzielczości przynajmniej 1680x1050. Najlepiej też aby matryca spełniała standard TCQ 03 – dobrze chroniącą nasze oczy normę przed zgubnym wpływem promieniowania monitora.
Procesor
Trudno tutaj wybrać coś innego niż procesory Intel Pentium – zwłaszcza Centrino Core Duo lub nowszą wersję Core 2 Duo. W dużej części wybór szybkiego procesora decyduje o szybkości naszego notebooka, jednak nie dajmy się naciągnąć chwytom marketingowym, ponieważ procesor o częstotliwości 2.00 Ghz (gigaherca) nie będzie o wiele różnił się od procesora o częstotliwości 2.20 Ghz. Ważną wartością jest ilość pamięci podręcznej procesora – im jest jej więcej (powyżej 1 megabajta) tym lepiej. Dla przeciwników monopol u Intela proponujemy niewiele mniej wydajne procesory AMD Turion, jednak trzeba uczciwie przyznać, ze laptopy wyposażone w te procesory grzeją się bardziej. Dlatego w rozwiązaniach mobilnych lepiej sprawdzają się procesory Intel Pentium.
Dla osób kupujących laptop do gier i prac graficznych polecamy procesory z serii Intel Core 2 Duo
Pamięć RAM
Przy doborze ilości pamięci RAM trzeba kierować się zasadą – nigdy nie będzie jej za dużo, dlatego MINIMALNĄ ilością, którą polecamy dla osób korzystających z multimediów są 2 GB (gigabajty). 2 gigabajty umożliwią nam płynną pracę przy systemie Windows Vista, ponieważ system ten jest bardzo „RAMożerny”. Do zastosowań graficznych i gier nawet 4 gigabajty nie będzie za dużo. Tutaj warto także sprawdzić jaki typ pamięci jest włożony (oczywiście lepszy będzie DDR III niż DDR II z szyną przynajmniej 800 lub 1066 Mhz) i czy jest wolny dodatkowy bank pamięci, abyśmy mogli w przyszłości taką pamięć dołożyć, jeśli uznamy, że posiadamy jej za mało. Zapytajmy sprzedawcy, czy zainstalowany system operacyjny to wersja 32 czy 64 bitowa (32 bitowe systemy „wykryją” tylko 3 GB RAM-u)
Interfejsy naszego laptopa
W skrócie „interfejs” to możliwość podłączania do naszego laptopa urządzeń zewnętrznych za pomocą przewodów bądź metodą bezprzewodową. Im więcej takich możliwości, tym lepiej. Poniżej kilka niezbędnych w naszym laptopie złączy:
USB (Univesal Serial Bus) – najpowszechniejszy standard do przyłączy kablowych, najlepiej aby laptop miał ich przynajmniej 3 do 5 w standardzie 2.0 (standard 1.1 jest o niebo wolniejszy)
LAN (Local Area Network) - to interfejs kart sieciowej Ethernet do połączenia z Internetem (o szybkości 10/100/1000 MBit/s). Jeżeli spotkamy określenie GigabitEthernet to oznacza, że nasza karta będzie szybka i wszystko jest w porządku.
Line-In,Microphone, Line-out – to końcówki karty muzycznej, w którą jest wyposażonych 99 % laptopów, muszą być obecne, ponieważ umożliwiają podłączenie słuchawek albo zewnętrznych głośniczków (z reguły laptopy są wyposażone we własne wewnętrzne głośniczki ale są one fatalne i wydają skrzeczący dźwięk)
Gniazdo PCMCIA to obecne we wszystkich laptopach gniazdo, do którego można włożyć różne karty rozszerzające funkcjonalność naszego laptopa
Co byłoby mile widziane w naszym laptopie dodatkowo, poza interfejsami wymienionymi powyżej?
Na pewno złącza HDMI umożliwiające podłączenie do telewizora LCD o jakość HD, mile widziane będzie także złącze TV-out, które spełnia taką samą funkcję, co HDMI ale nie oferuje tak wysokiej jakości. Jeżeli posiadamy kamerę cyfrową, to zastanówmy się nad laptopem wyposażonym w Fire-Wire (nazywane również IEEE1394). Dla użytkowników aparatów cyfrowych lub też kamer, wygodę zapewni czytnik kart (SD, MMC, MicroSD, MemoryStick itd.). Co do interfejsów bezprzewodowych to warto zastanowić się nad zakupem notebooka z wbudowanym modułem Bluetooth, które umożliwi nam połączenie z telefonem komórkowym, podłączymy dzięki niemu też bezprzewodową myszkę czy klawiaturę, dobrą opcją jest także port IRDA (podczerwień), który jest starszym rozwiązaniem ale wiele modeli komórek nadal posiada taki port.
Dysk twardy
Kierując się wyborem dysku twardego, trzeba zwrócić uwagę aby laptop był wyposażony w dysk prędkości co najmniej 5400 obrotów na minutę – kwestią indywidualną jest dobór pojemności – jeżeli chcemy przechowywać duże ilości danych, najlepiej wybrać dysk powyżej 320 GB, jednak dla normalnego użytkownika zupełnie wystarczy dysk o pojemności 160 gigabajtów (zawsze można podłączyć dysk dodatkowy, gdy ktoś uzna, ze nie wystarcza mu miejsca). Chwytem reklamowym jest pojemność dysku – nie bądźmy zdziwieni, ze zamiast 250 GB otrzymamy praktycznie 238 GB, niestety tak jest z KAŻDYM dyskiem twardym.
Karta graficzna
Dla użytkownika, który szuka użytkowego laptopa, parametr ten nie ma większego znaczenia – więcej uwagi zwraca się na ilość pamięci RAM. Niezależnie od tego, czy będzie to zintegrowany układ Intela X3100 lub X4500M czy nieskomplikowana grafika ATI HD 3200, to wszystkie zapewnią nam wystarczającą moc do bezproblemowego oglądania filmów, grania w gry na niższych rozdzielczościach czy też nieskomplikowanej obróbki grafiki.
Kłopot pojawia się, jeżeli laptop chce kupić zapalony entuzjasta gier lub zawodowy grafik. Wtedy polecalibyśmy laptopy z układami graficznymi serii GeForce 8600 (wbrew tytulaturze wydajniejsze od np. GF 9300) lub bardzo wydajne grafiki GeForce 9600GT lub 9700. Z kart ATI polecalibyśmy Radeona HD3470 i serię 4.XX, które sprostają większości gier ale nie będą tak wydajne jak lepsze karty GeForce, jednak na pewno rekompensują to ceną. Trzeba też zwrócić uwagę aby do gier lub obróbki grafiki wybierać kartę dedykowaną tzn. posiadającą własną pamięć, a nie korzystającą z współdzielonej pamięci RAM. Co ważne – karty graficzne z tak zwanej „wyższej półki” są prądożerne, co znacząco skraca czas pracy na baterii i wymaga podłączonego zasilacza.
Torba czy etui?
Dobór odpowiedniej torby czy etui to sprawa subiektywnego wyboru, jednakże bardzo miłą rzeczą jest dokładanie przez producenta danego laptopa gratisu w postaci etui lub rzadziej torby – dobrze to świadczy o takim producencie lub o sklepie, w którym otrzymamy laptopa z taką torbą czy etui.
GWARANCJA
Jeżeli chodzi o gwarancję to najlepiej jest zakupić notebooka z jak najdłuższym okresem gwarancyjnym – droższe laptopy np. marki Toshiba lub ASUS oferują 24 miesięczną gwarancję. Tanie laptopy, takie ja ACER lub HP tylko 12 miesięcy. Wypadałoby także zwrócić uwagę na serwis i naprawy gwarancyjne – gwarancja door-to-door zapewnia (przynajmniej teoretycznie) w wypadku awarii laptopa odbiór uszkodzonego sprzętu i dostarczenie już naprawionego laptopa z domu i do domu klienta. Warto sprawdzić, gdzie są naprawiane laptopy i czy serwis znajduje się w ogóle w Polsce lub jakimś większym mieście, ponieważ często później musimy sami dostarczyć zepsuty notebook do serwisu (często sklepy umywają ręce, co ciekawe, najczęściej robią tak największe molochy w stylu sklepów dla Idiotów czy żerów dla sępów – nie dajmy się nabrać przez tych, którzy kuszą drukowanymi milionami gazetek). Jeżeli chodzi o producentów i bezawaryjność laptopów to polecamy laptopy Toshiba, ASUS i ACER. Wielu estetów razi zarówno wygląd HP i podobny toporny styl Fujitsu-Siemens. Bardzo dobrze wizualnie prezentują się netbooki Samsung (jeżeli jednak moglibyśmy z czystym sumieniem polecić monitory lub TV Samsunga, to już za bezawaryjną pracę Samsungowych laptopów ręczyć nie możemy). Jednakże wybór wyglądu i koloru laptopa to subiektywna sprawa.
Na koniec możemy życzyć przyjemnych zakupów i mamy nadzieję, ze nasze porady okazały się pomocne. AVE Internauci!
Licencja: Creative Commons
4 Ocena