akich planów sprzedaży państwowych spółek nie było w Polsce od ponad dekady. Ministerstwo Skarbu chce w 18 miesięcy pozbyć się najważniejszych firm z branży chemicznej i energetycznej, ale także pakietów akcji Grupy Lotos i KGHM Polska Miedź. Oburzona opozycja twierdzi, że niewiele brakuje, by rząd sprzedał Wawel, Wieliczkę i Zamek Królewski.

Data dodania: 2009-07-23

Wyświetleń: 2346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Takich planów sprzedaży państwowych spółek nie było w Polsce od ponad dekady. Ministerstwo Skarbu chce w 18 miesięcy pozbyć się najważniejszych firm z branży chemicznej i energetycznej, ale także pakietów akcji Grupy Lotos i KGHM Polska Miedź. Oburzona opozycja twierdzi, że niewiele brakuje, by rząd sprzedał Wawel, Wieliczkę i Zamek Królewski.

Rząd w najbliższy wtorek ma przyjąć nową wersję "Planu prywatyzacji na lata 2008 - 2011". Projekt przygotowany w resorcie skarbu trafił do ministra Michała Boniego, który stoi na czele Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co się w nim znalazło? W ciągu najbliższych 18 miesięcy chce zarobić na prywatyzacji aż 36,7 mld zł, z czego ponad 25 mld w przyszłym roku.

Skąd tyle pieniędzy?

Bo na liście spółek gotowych do sprzedaży znalazło się wiele firm, które mają doskonałą renomę i pozycję na rynku. Pod młotek mają pójść wszystkie najważniejsze spółki branży chemicznej oraz, co zaskakujące, wszystkie energetyczne. Dotąd przewidywano sprzedaż jedynie grupy Enea i koncernu Tauron. "To tylko nasza propozycja" - zastrzega minister Aleksander Grad. Ale zaraz dodaje, że pieczołowicie przygotowana i wyliczona.

"To pozbywanie się spółek ważnych ze względu na bezpieczeństwo energetyczne państwa. Tego nie robi nikt w Europie" - oburza się Dawid Jackiewicz, poseł PiS i wiceminister skarbu w poprzednim rządzie. MSP zapewnia jednak, że spółki strategiczne pozostaną w rękach Skarbu Państwa. Ale nie mówi, o jakie konkretnie chodzi.

W jaki sposób rząd zamierza sprywatyzować tak wiele spółek w tak krótkim czasie? Plan przedstawiony przez ministra Grada zakłada "elastyczne dostosowywanie terminów i trybów prywatyzacji". Resort przypomina też, że pomimo międzynarodowego kryzysu finansowego od roku prywatyzacja w Polsce przyspieszyła.

Czy rząd zaakceptuje wszystkie plany ministra skarbu na kolejne półtora roku?

"Każdy miliard w nowym budżecie jest na wagę złota" - powiedział nam lakonicznie jeden ze współpracowników premiera i odesłał do wtorkowego komunikatu po posiedzeniu rządu. Nie chciał powiedzieć, czy Rada Ministrów zaakceptuje plan pozbycia się kontroli nad KGHM Polska Miedź. A to o tyle ważne, że w kampanii 2007 roku przyszły premier Donald Tusk z Grzegorzem Schetyną osobiście zapewniali związkowców, że takiej prywatyzacji nie będzie.

Związki w KGHM najszybciej zareagowały na plany ministra skarbu

Zagroziły, że jeśli rząd podtrzyma te zapisy, to zorganizują strajk. Politycy opozycji, z którymi rozmawialiśmy, są przekonani, że akceptacja przez rząd planów ministra Grada wywoła falę protestów.
______________________________________________________________________________________________
http://finanse.bportal.pl/
Licencja: Creative Commons
0 Ocena