Czy wydaje Ci się czasem, że życie to ciągła walka? Czy żeby wygrać trzeba być lepszym od innych, kogoś pokonać? Tak nas uczono, ale życie nie jest grą o sumie zerowej, możemy cieszyć się wspólną wygraną jeśli nauczymy się jak wygrywać bez walki.

Data dodania: 2009-07-13

Wyświetleń: 2393

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposób w jaki jesteśmy wychowywani uczy nas rywalizacji. Walczymy o uznanie rodziców, nauczycieli, o to żeby być lepszym od innych w nauce, sporcie, pracy.

Inaczej mówiąc, od dziecka jesteśmy przygotowywani do udziału w "wyścigu szczurów" - i nie chodzi tu tylko o finansową pogoń za większą ilością pieniędzy.

Czy można inaczej ?

Czy można wygrywać tak, by inni też byli wygrani?

Na czym polega wygrana w życiu?

Zdaniem Tadeusza Niwińskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Niwi%C5%84ski) są dwa klucze do wygranej.

Pierwszym jest posiadanie odpowiednich celów i umiejętność skutecznego ich realizowania.

Drugim kluczem jest szukanie rozwiązań, w każdej sytuacji jaka spotyka nas w życiu.

Ty też możesz być wygrana/y w życiu, na dodatek bez walki. Nie musisz pokonywać przeciwników.

Ustal swoje cele i system wartości - niech one wyznaczają drogę, którą chcesz podążać. Ważne by odzwierciedlały to, co naprawdę jest dla Ciebie ważne w życiu.
Jeśli chcesz rywalizować - to rywalizuj sam ze sobą. Co możesz zrobić by dziś być lepszym czlowiekiem, lepszym rodzicem, lepszym pracownikiem niż byłeś wczoraj ?

Jeśli chcesz być skuteczny, potrzebujesz współpracy innych ludzi. Świetnie ilustruje to gra "Wojownicy i Pasterze" - jedno z emocjonujących ćwiczeń podczas Kursu Liderów http://www.amz.org.pl/.

Czego się można nauczyć z tej gry ?

Po pierwsze tego, że gdy gramy w zgodnym zespole wszyscy mogą być wygrani.

Po drugie tego, że każdy sam odpowiada za to, by stworzyć zespół z którym chce wspólnie grać - ludzi którym może zaufać.

Po trzecie tego, że czlonkowie zespołu muszą ustalić jasno warunki umowy, którą zobowiązują się dobrowolnie przestrzegać (niezależnie od reguł gry czyli warunków zewnętrznych). Warto się upewnić, że wszyscy rozumieją te zasady i je akceptują.

Niewiele osób zaczynając grę myśli o stworzeniu zespołu, z którym wspólnie może wygrywać. Uczestnicy koncentrują się na tym, jak samodzielnie zdobyć jak najwięcej punktów. A nie jest to wcale łatwe. Jeśli nie mamy sojuszników, którym możemy zaufać gra jest ciagłą walką o to, kto kogo przechytrzy albo obroną, by jak najmniej stracić.

Podobnie jest w życiu - jeśli nie będziemy patrzeć na współpracę z ludźmi w szerszej perspekywie i dążyć do umów wygrana-wygrana, będziemy walczyć o to, żeby nie stracić tego co mamy albo szukać wygranej kosztem kogoś innego.
A to od nas przecież zależy z kim chcemy grać przy wspólnym stoliku i jak się umówimy.

Drugi klucz do wygranej w życiu to szukanie rozwiązań w każdej sytuacji.

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że kiedy coś idzie nie po naszej myśli koncentrujemy się na tym, co jest źle, szukając winnych albo usprawiedliwień. W ten sposób wpadamy w "rów ofiary" z którego nie widać wyjścia, bo przecież nie można zmienić tego co się już zdarzyło ani obwinianiem, ani usprawiedliwieniami.

Szukanie rozwiązań to patrzenie do przodu, koncentrowanie się na tym, co można zrobić, by było lepiej. Z przeszłości czerpiemy nauki co było dobrze i co można zrobić lepiej, szkoda czasu i energii na rozpamiętywanie tego co bylo źle.

Tak naprawdę wybór czy zastanowię się na tym, co ja mogę zrobić w danej sytuacji (rozwiązaniem), czy też kto i w jakim stopniu jest winny to wybór między tym czy chcę być Liderem czy ofiarą swego własnego życia.

P.S. Harmonogram spotkań i kursów z Tadeuszem Niwińskiem na stronie www.amz.org.pl
Tadeusz Niwiński jest przykładem człowieka "wygranego". Jest autorem pięciu książek (szósta w przygotowaniu), z których pierwsza, pt. "JA" jest od lat polecana na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom (obok takich autorów jak Edward de Bono, Tony Buzan, Paulo Coehlo, Juliusz Verne).

Jest informatykiem i cenionym trenerem rozwoju osobistego, jednym z pierwszych propagatorów wiedzy o sukcesie życiowym w Polsce, autorem systemu rozwoju osobowości, pn. "TeTa", twórcą Klubów Ludzi Sukcesu im. Małego Tadzia. Jest patronem i honorowym członkiem Stowarzyszenia Akademia Mądrego Życia.
Od 39 lat jest w doskonałym związku z (jak sam mówi) najwspanialszą kobietą na świecie. Ma udane dzieci i wnuki. Mieszka na zmianę w dwóch najpiękniejszych miejscach na świecie: w Vancouver w Kanadzie oraz na wyspie Kauai na Hawajach. Co roku prowadzi w Polsce kursy Systemu TeTa, które cieszą się wielkim uznaniem.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena