Artykuł poświęcony sposobom reklamy w sklepach niewielkich oraz w hipermarketach. Jak dużą rolę w tym procesie odgrywają stojaki reklamowe różnych typów.

Data dodania: 2009-07-07

Wyświetleń: 2172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziesiątki jak nie setki konkurencyjnych produktów. Jeden wysoki i szeroki regał a na nim wszystko ułożone obok siebie, często na sobie, nie wiadomo jaka jest cena poszczególnych artykułów. Czytnika kodów kreskowych bądź nie ma w sklepie w ogóle, bądź jest daleko albo jest zepsuty. Co w takiej sytuacji robi klient? Może odejść nie biorąc nic. Ale jeśli w pobliżu znajdować się będzie towar, którego właśnie potrzebuje i będzie on wyeksponowany w atrakcyjny sposób to sięgnie właśnie po niego.

W dzisiejszych czasach, kiedy zalewani jesteśmy tonami różnego rodzaju produktów najważniejszą sprawą jest reklama. Dzięki niej towar może zostać zauważony przez potencjalnego klienta. Jednak sama kampania prasowa czy telewizyjna może nie wystarczyć. Reklamy wszędzie nas otaczają, lecz im jest ich więcej to stajemy się na nie bardziej odporni i obojętni. Jeśli chodzi o artykuły spożywcze czy codziennego użytku, wymagają one dodatkowej akcji ze strony producenta, a mianowicie ukazania klientowi, że dany produkt jest lepszy od innych. Do tego celu wykorzystuje się stojaki reklamowe.

Stojaki takie muszą być po pierwsze funkcjonalne. Na pewno wielu z nas spotkało się w supermarketach z wąskimi alejkami zapchanymi przewracającymi się ekspozytorami. Ważne jest by stojaki reklamowe nie utrudniały klientom poruszania się, ale zachęcały do sięgnięcia po produkt. Po drugie, stojaki muszą być atrakcyjne. Stojak w kształcie eksponowanego produktu skutecznie zwraca na siebie uwagę np. przypominając kształtem butelkę napoju, który na nim się znajduje. Ponadto lokalizacja takich stojaków powinna być dobrze dobrana. Przy stoisku mięsnym nie powinny się znajdować wyeksponowane czekolady; bardziej wskazane byłoby umieszczenie tam przypraw do mięs itp. Produkty muszą do siebie w jakiś sposób nawiązywać. Jest to tak zwane dostosowanie sprzedaży do potrzeb klienta. Znanym też i powszechnie stosowanym zjawiskiem jest lokalizowanie stojaków z chipsami czy orzeszkami w okolicy półek w piwem. Jest to skuteczny sposób na zdobycie klientów, którzy kupując piwo jako małą zakąskę wezmą wspomniane już orzeszki czy chipsy. Kolejny zabieg marketingowy z wykorzystaniem ekspozycji produktu na stojakach reklamowych są małe, tanie rzeczy ulokowane przy kasach. Gdyby nie znajdowały się przy kasie, z pewnością nie sięgnęlibyśmy po nie. Czekając w kolejce samoistnie na nie spoglądamy i wyciągamy po nie rękę. Dzięki temu wzrasta sprzedaż małych batoników czy lizaków, które zalegały by sklepowe półki.

Na koniec warto wspomnieć, że reklama jest dźwignią handlu. Jedna forma promocji zazwyczaj nie wystarcza, producenci i reklamodawcy co raz bardziej starają się przyciągnąć uwagę klientów. Na ulicach wystawiane są bilbordy, w gazetach całe strony są wykupywane i poświęcane reklamom produktów. W hipermarketach nie jest to możliwe. Mamy tam bowiem skumulowaną ilość wszystkich reklamowanych artykułów dostępnych na rynku. Dlatego producenci stawiają na wyróżnienie produktów po przez umieszczanie ich na stojakach reklamowych i ekspozyturach dzięki czemu mają możliwość promocji. Jak pokazują wykresy - jest to bardzo dobry sposób na poprawienie sprzedaży.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena