Ulubionym przedmiotem wszystkich uczniów jest przerwa, a ulubionym zajęciem pracowników - odpoczywanie. Nie oznacza to jednak, że wszystkich cechuje lenistwo. Przeciwnie - odpowiednio wykorzystany wolny czas pomaga lepiej się poczuć i zwiększyć efektywność pracy.

Data dodania: 2009-07-06

Wyświetleń: 2122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz więcej pracodawców dostrzega znaczenie odpoczynku. Największe i najbogatsze przedsiębiorstwa wydają mnóstwo pieniędzy na urządzanie specjalnych pomieszczeń relaksacyjnych, w których pracownik może usiąść na wygodnej kanapie, w spokoju zjeść drugie śniadanie, pooglądać telewizję i pobawić się grami wideo. Zatrudnieni w mniejszych firmach musza jednak radzić sobie sami.

Jeśli twoja praca wymaga spędzania kilku godzin dziennie w fotelu, nie zapominaj o ruchu. Co jakiś czas wstawaj by rozprostować nogi. Odpoczywaj spacerując - przekonasz się, że taka forma relaksu jest o wiele bardziej satysfakcjonująca niż przesiadywanie na ławce lub w stołówce.

Gdy pracujesz przy komputerze, dbaj o oczy, często pozwalając im odpocząć. Wykorzystuj w tym celu palming - czyli ćwiczenie polegające na zasłonięciu oczu dłońmi w celu całkowitego odcięcia się od światła. Co jakiś czas zamrugaj, mocno zaciskając powieki. Poruszaj szyją, by dać odpocząć zmęczonym mięśniom karku.

Wykorzystuj rozmaite rekwizyty do rozładowania napięcia. Postaw na swoim biurku element dekoracyjny - maskotkę, figurkę czy zdjęcie. Baw się piłeczkami antystresowymi lub poświęcaj kilka minut na przejrzenie ulubionych stron w Internecie. Przede wszystkim jednak nie zapominaj o małych przyjemnościach - zjedzenie kawałka czekolady czy wypicie ulubionej kawy pozytywnie nastroi cię do kontynuowania pracy. Ważne, byś lubił swoje zajęcie – nastawienie zwykle przekłada się na zarobki.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena