Dla wielu osób mówienie smacznego przed posiłkiem jest naturalne i świadczy o dobrych manierach. Inni czują zakłopotanie słysząc to słowo. Sprawdźmy, czy zgodnie z zasadami savoir-vivre powinniśmy życzyć smacznego czy nie?

Data dodania: 2009-07-01

Wyświetleń: 3440

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele osób nie wyobraża sobie, że nie powie smacznego na widok osoby jedzącej. Są też tacy, którzy czują się zakłopotani słysząc to słowo. No więc mówić „smacznego” czy nie?

Wyobraźmy sobie sytuację:
Pani Jola z księgowości, mając przerwę, idzie do biurowej kuchenki zjeść posiłek. Siada przy stoliku, myśli - w końcu chwila spokoju, bierze pierwszy kęs do ust, gdy do kuchni zagląda sympatyczny Pan Romek, - „Smacznego!” mówi. Pani Jola w pośpiechu przełyka, by odpowiedzieć „dziękuję”, ale on już poszedł do swojego pokoju. Potem przychodzi Aśka z logistyki, by zrobić sobie herbatę, - „Ooo smacznego!” mówi z uśmiechem, „Dziękuję” odpowiada p. Jola również z uśmiechem. Po chwili pojawiają się Kaśka z Piotrem z handlowego, by też zjeść lunch. – „Smacznego”, - „Smacznego Pani Jolu!” mówią dosiadając się, „Dziękuję” – odpowiada już bez uśmiechu. Później przychodzi nowa Asystentka Prezesa, by przygotować kawę dla gości - „Smacznego wszystkim” woła od progu, pani Jola już tylko kiwa głową …

Czy podobnie wygląda to u Was w pracy? Jak często widzicie osoby jedzące coś w biurze? Czy spożywając posiłek często słyszycie „smacznego!”?

Zastanówmy się czy sytuacja w której znalazła się Pani Jola z powyższego przykładu była dla niej komfortowa? Czy zjadła swój posiłek ze smakiem? Czy odpowiadając komuś "dziękuję", nie musiała przypadkiem mówić z pełnymi ustami? Czy kolejne, kolejne i kolejne „smacznego” nie były irytujące i wręcz przeszkadzające w spożywaniu posiłku? Poza tymi niedogodnościami, zgodnie z zasadami savoir-vivre nie życzymy smacznego, gdyż mówiąc to sugerujemy, że jedzenie może być niesmaczne.

Dlatego, nie wprawiajmy w zakłopotanie osób jedzących swój posiłek i nie życzmy im smacznego. Życząc smacznego osobie w trakcie jedzenia posiłku, wymuszamy odpowiedź, często stwarzając krępującą dla niej sytuację – bo jak tu elegancko odpowiedzieć jednocześnie przeżuwając jedzenie. Starajmy się więc nie dopuścić do sytuacji, by osoba chcąca w spokoju zjeść posiłek musiała np. zamknąć się na klucz w pokoju lub wyjść poza biuro na lunch.

I jeszcze jedna, ważna zasada. Pamiętajmy, że wprawdzie zgodnie z etykietą nie mówimy „smacznego”, ale jednocześnie jeśli ktoś życzy nam „smacznego”, powinniśmy odpowiedzieć „dziękuję”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena