Z ponad pół tysiąca uczestników konkursu „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” Jury wyłoniło 46 regionalnych zwycięzców. 26 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas Finału akcji szkoły walczyć będą o główną nagrodę – nowoczesną pracownię naukową, wartą ponad 50 tysięcy złotych.

Data dodania: 2009-06-16

Wyświetleń: 2013

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Siódma już edycja akcji „Tesco dla szkół”, nad którą patronat merytoryczny objęła Fundacja Instytut Nowoczesnej Edukacji, miała formę konkursu, do którego zgłosiły się 603 szkoły podstawowe i gimnazja z całej Polski. Zadaniem uczniów było przeprowadzenie w swojej okolicy akcji propagującej ochronę środowiska, a następnie udokumentowanie jej w dowolny, wybrany przez siebie sposób. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Centrów Edukacji Ekologicznej oraz Parków Krajobrazowych, wyłoniło 138 szkół – autorów najlepszych prac w każdym województwie, w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i gimnazja. Zwycięzcy otrzymają nagrody: kamery, aparaty cyfrowe, radiomagnetofony CD. Członkowie Kapituły przyznają, że poziom prezentowanych prac okazał się najwyższy w szkołach podstawowych, a w gimnazjach – dobry. Najlepszymi szkołami w kraju, które zgromadziły największą ilość punktów, okazały się: Gimnazjum nr 2 w Chojnowie w województwie dolnośląskim, Szkoła Podstawowa w Drawsku Pomorskim oraz Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu.
„Dominującym tematem był recycling, czyli wszelkiego rodzaju pomysły na zbiórkę odpadów – mówi Dorota Karwala, Menadżer ds. Komunikacji Korporacyjnej w Tesco - Szkoły konkurowały ze sobą w pomysłach na tytuły prac oraz formę prezentacji projektów. Na przykład jedna ze szkół angażowała swoich rówieśników do działania hasłem „Jestem cool, jestem czad –tworzę nasz ekoświat”, inna z kolei hasłem -„ Złóż kartonik, puszkę zgnieć, i do kosza wrzuć ten śmieć!”.
Otrzymaliśmy też wiele pięknych prac wykonanych z surowców wtórnych, ogromne makiety wiosek ekologicznych oraz oczywiście niezliczoną ilość zdjęć dokumentujących przebieg akcji w szkołach i okolicy.- dodaje Karwala.”
Zdumiewające są wyniki akcji obliczone dla całego kraju. Uczniowie z całej Polski w ramach konkursu „Dbajmy o środowisko – to takie proste!” posprzątali w sumie 1500 hektarów lasów i terenów wokół szkół. Dzieci zebrały niemal 170 ton makulatury. W ramach projektów ekologicznych zaprojektowano 97 ogródków przyszkolnych i posadzono tysiące drzew i roślin. Niemal połowie zespołów, które wzięły udział w akcji udało się włączyć w działania przedstawicieli samorządów, rodziców oraz nauczycieli i uczniów z własnych szkół. W sumie w ramach konkursu na rzecz ochrony środowiska, zaangażowanych było 40 tysięcy osób: uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców i przedstawicieli samorządów lokalnych.
Szkoły, które zajęły pierwsze miejsce w województwie w każdej kategorii wiekowej awansowały do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 26 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tam walczyć będą o nowoczesne pracownie naukowe, w skład których wchodzą m.in. multitablica z oprogramowaniem do nauki o środowisku, wizualizer, projektor multimedialny, laptop, mikroskop elektroniczny oraz wiele innych pomocy dydaktycznych Wartość nagrody głównej to 50 tysięcy złotych.
Tegoroczny patronat nad akcją objęli: dziennik Polska the Times, tygodnik Tina i Gazeta Szkolna oraz prezydenci i burmistrzowie miast.
Szczegółowa lista półfinalistów konkursu została opublikowana na www.tesco.pl/tds-2009
Licencja: Creative Commons
0 Ocena