Emocje są osobistą sprawą każdego żyjącego człowieka. Największe znaczenie mają one oczywiście dla osób, które je odczuwają. Analizowanie własnych emocji jest bardzo ciekawym i fascynującym (hehe) zajęciem. Sam termin emocje odnosi się jako tako tylko do ludzi. Poznaj 17 najważniejszych informacji na temat emocji.

Data dodania: 2009-06-12

Wyświetleń: 2178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zbiór 17 najważniejszych informacji dotyczących emocji :

1. Otoczenie, społeczeństwo oraz kultura wpływają na to, jakie emocje w nas powstają w określonych sytuacjach oraz jak je odczuwamy.

2. Emocje mogą byś skoncentrowane na naszej własnej osobie i naszych indywidualnych potrzebach oraz celach. Mogą się również odnosić do relacji z innymi ludźmi.

3. Emocje takie jak ZŁOŚĆ czy GNIEW pojawiają się najczęściej w wyniku braku zaspokojenia własnych potrzeb oraz interesów.

4. Pozytywne wydarzenia oraz sytuacje powodują w nas odczuwanie pozytywnych emocji w stosunku do samych siebie. Natomiast negatywne wydarzenia powodują zazwyczaj odczuwanie negatywnych emocji w stosunku do innych ludzi.

5. Otoczenie w jakim mieszkamy, żyjemy i wychowujemy się ma duży wpływ na to, jak rozumiemy i nazywamy emocje, które odczuwamy.

6. Osoby które na przykład w skutek religii, szukają własnej tożsamości w świecie zewnętrznym (gdzie i tak jej nigdy nie znajdą) są najbardziej narażone na przeżywanie i wyrażanie emocji negatywnych, takich jak wstyd czy współczucie.

7. Osoby, które są świadome faktu, że są najważniejszymi na świecie, skoncentrowane są na odczuwaniu oraz wyrażaniu emocji pozytywnych.

8. Ludzie potrafią prawidłowo interpretować mimikę oraz gesty, zachowania i mowę ciała przedstawicieli nieznanych sobie kultur, ponieważ emocje są uniwersalnym językiem działającym wszędzie tak samo, bez względu na miejsce występowania (którym i tak przecież – pierwotnie - zawsze jest człowiek, jego umysł oraz ciało :-D).

9. Złość należy do negatywnych emocji.

10. Na Tahiti ludzie nauczyli się skutecznie unikać sytuacji, które mogłyby prowadzić do wyrażania gniewu (radziłbym to samo robić w Polsce – lepiej się wyładować na przykład na drzewie rąbiąc go siekierą, niż na innych ludziach).

11. Na wyspie Bali wyrażanie złości uważa się za moralnie naganne i niebezpieczne.

12. Podstawowym celem czarów w niektórych plemionach jest spowodowanie śmierci w odwecie za obrazę, a obrazą są złe emocje.

13. Japończycy unikają gniewu i złości w bliskich relacjach, dlatego bliscy ludzie rzadko wywołują w nich negatywne emocje. Japończycy odczuwają gniew przede wszystkim w obecności nieznanych sobie ludzi (zupełnie tak, jak by byli nieśmiali :-D).

14. Kiedy widzimy, że ktoś jest smutny, też możemy stać się smutni. Będziemy myśleć o problemach tej osoby i odczuwać smutek wraz z nią. To może być niebezpieczne. Mamy więc taką zasadę: Nie rozmyślamy nad swoimi problemami. Każdy je ma, nie tylko Ty. Musisz kontrolować swoje serce, a wtedy będziesz mógł zapomnieć o smutku. W przeciwnym wypadku, twój smutek będzie się przenosił na innych.

15. Niektórzy zaliczają odczuwanie zadowolenia z własnych, indywidualnych osiągnięć i zalet do negatywnych emocji.

16. Chińczycy uważają własny sukces za źródło negatywnych emocji.

17. Dobre samopoczucie wiąże się z posiadaniem i aktywnym wykorzystywaniem kapitału, który pomaga w osiągnięciu szczęścia i spokoju ducha.

I na zakończenie jeszcze jedna bardzo ważna informacja: nad emocjami można i należy panować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena