Sól jest produktem krystalizacji wód morskich lub słonych jezior a jej historia sięga milionów lat wstecz. Istnieje wiele rodzajów soli. Najbardziej znana to oczywiście sól kuchenna, której używamy do przyprawiania potraw ale nie mniej popularne są sole kąpielowe.

Data dodania: 2009-06-10

Wyświetleń: 2195

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakichkolwiek soli byśmy nie używali w naszym życiu, warto aby oprócz spełniania podstawowych swoich funkcji, czy to smakowych czy kąpielowych były one zdrowe i dostarczały naszemu organizmowi dodatkowych składników w postaci mikro- i makroelementów. Solami, które pozytywnie wpłyną na nasz organizm są Zabłocka Sól Termalna do kąpieli oraz kuchenna Sól Zdrowy Wybór, obie rekomendowane przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Z.Religii i wchodzące w skład projektu profilaktyki zdrowotnej Poznaj Siłę Serca.
Zabłocka Sól Termalna charakteryzuje się wyjątkowo wysoką mineralizacją. Jest to sól oznaczana jako jodowo - bromowo – borowa, a w jej składzie w wyjątkowo dużym stężeniu występują także jony: wapnia, magnezu, krzemu, selenu oraz niemal wszystkie pierwiastki śladowe. Podczas kąpieli z dodatkiem soli zawarte w niej minerały intensywnie oddziałują na organizm, oczyszczając go z toksyn i produktów przemiany materii m.in. mocznika, kwasu moczowego, mlekowego, acetonu, kreatyniny i ułatwiając wchłanianie się znajdujących się w soli minerałów. W efekcie, odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych organów wydalniczych, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy, immunologiczny i hormonalny. Zabłocką Sól Termalna można stosować do okładów, inhalacji, płukania gardła, doskonale sprawdzi się ona również jako naturalny peeling.
Druga z polecanych przez Fundację soli – kuchenna Sól Zdrowy Wybór ma zmniejszoną zawartość szkodliwego w nadmiarze sodu i zwiększoną zawartości potasu i magnezu. Zawarty w tradycyjnej soli kuchennej sód znacząco podwyższa ciśnienie krwi, a to z kolei powoduje wiele chorób serca i całego układu krążenia oraz zwiększa możliwość wystąpienia udaru mózgu i wylewu. Nadmiar soli powoduje też wypłukiwanie z naszego organizmu potasu i magnezu. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, prowadząc do uczucia ogólnego opuchnięcia i ospałości oraz spowalnia metabolizm, przyczyniając się do otyłości. Przesalanie źle wpływa także na nasze nerki, powodując ich obrzęk i nieregularne oddawanie moczu, sprzyja także rozwojowi miażdżycy, osteoporozy i chorób przewodu pokarmowego. Dlatego warto abyśmy nie tylko ograniczyli spożywanie soli ale także używali soli o optymalnym składzie takiej jak Sól Zdrowy Wybór. Zachowuje ona smak tradycyjnej soli, ale używana zamiast niej pozwala chronić zdrowie i zapobiegać wielu chorobom.
Obie opisane sole oprócz tego, że pozytywnie wpływają na zdrowie, mają jeszcze jedną wspólną cechę. Część dochodu z ich sprzedaży wspiera jeden z głównych projektów Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, jakim jest budowa systemu wspomagania serca dla dzieci. System ten przeznaczony będzie do bezpiecznego wspomagania serca u dzieci ze skrajną niewydolnością krążenia. Urządzenie to daje choremu sercu czas na regenerację lub - jeśli serce nie jest już w stanie pracować - pozwala choremu dziecku doczekać do przeszczepu. Teraz każdy z nas może przyłączyć się do budowy tego urządzenia. Wystarczy, że robiąc zakupy sięgniemy po sole z logo Siła Serca.

www.silaserca.pl
www.zdrowywybor.pl
Licencja: Creative Commons
0 Ocena