Ciągły rozwój współczesnej techniki dąży do znalezienia coraz to nowszych sposobów ułatwienia naszego życia. Nowe produkty tworzone są z myślą o jeszcze większym uroszczeniu życia ich użytkownikom, a także skróceniu czasu oczekiwania.

Data dodania: 2009-06-04

Wyświetleń: 2210

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciągły rozwój współczesnej techniki dąży do znalezienia coraz to nowszych sposobów ułatwienia naszego życia. Nowe produkty tworzone są z myślą o jeszcze większym uroszczeniu życia ich użytkownikom, a także skróceniu czasu oczekiwania. Zapotrzebowanie stworzyło grupę produktów i usług których nazwa poprzedzana jest symbolem "E-...". E-learning, e-mail, e- papieros czy e-book to tylko niektóre z nich. Generalnie rodzinę e- można podzielić na dwie grupy e-produkty i e-usługi. Na rozwój zarówno e-produktów jak również e-usług znaczący wpływ miał rozwój technologii oraz rozwój i popularyzacja Internetu.

E-produkty

E-produkty to produkty różnego typu, które stanowią pewnego rodzaju wariację klasycznych produktów. Ich powstawanie polega na rozwoju idei konkretnego produktu w takim stopniu, aby korzystanie z niego było jak najbardziej wygodne, proste i przede wszystkim możliwe w sytuacjach, w których korzystanie z ich klasycznych odpowiedników było by znacznie utrudnione bądź wręcz niemożliwe.

Klasycznym e-produktem, który rozpowszechniony został na całym świecie są tzw. e-booki. E-book to nic innego jak książka elektroniczna lub też publikacja elektroniczna. E-book to inaczej książka która została zapisana w formie elektronicznej. Odczytywanie ich jest możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu instalowanemu na urządzeniach przenośnych takich jak notebook, smartphone, telefon komórkowy czy też palmtop, jak również przy pomocy specjalnego czytnika e-booków.

Z pośród wielu zalet e-booków należy wymienić przede wszystkim wygodną nawigację, możliwość powiększania czcionki tekstu, dużą czytelnością jak również możliwością wyszukiwania konkretnych trudnych fraz bezpośrednio w internecie dzięki umieszczaniu ich w tekście przy pomocy hipertekstów. Dzięki połączeniu z internetem treść e-booków może być aktualizowana. Ogromną zaletą e-booków jest możliwość korzystania z nich przez osoby niedowidzące i niewidome. Czytniki e-booków oraz różnego rodzaju oprogramowanie do czytania audiobooków umożliwia odsłuchiwanie treści dzięki zamontowanemu syntetyzatorowi mowy. Dzięki temu osoba niewidoma bądź niedowidząca może zapoznać się z treścią książki bez konieczności angażowania osób trzecich.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem z rodziny e-produktów jest e-papieros. E-papieros czyli inaczej papieros elektroniczny no urządzenie, którego zadaniem jest imitowanie prawdziwego papierosa. Elektroniczny papieros jest jednym z nowych narzędzi, które pozwalają walczyć z nałogiem nikotynowym.

E-papieros wyglądem i sposobem stosowania przypomina zwykłego papierosa. W jego budowie można wyróżnić mikroprocesor, przełącznik podciśnieniowy oraz wymienny ustnik zawierający wodny roztwór nikotyny czyli tzw. e-liquid. Podobnie jak w przypadku zwykłego papierosa e-papierosem należy się zaciągnąć. Powstały w ten sposób przepływ powietrza uruchamia mikroprocesor, który z kolei powoduje podgrzanie e-liquidu. W wyniku powstaje para zawierająca nikotynę, która inhalowana jest przez e-palacza.

W przeciwieństwie do klasycznego papierosa e-papieros jest dużo mniej szkodliwy. Nie zawiera on dwutlenku węgla ani substancji smolistych. Jest to jedna z najlepszych alternatyw dla papierosa ponieważ zaspokaja zarówno fizjologiczne zapotrzebowanie nikotyny przez uzależniony organizm, jak również aspekt behawioralny palenia czyli tzw. odruch ręka usta.

Na rynku dostępne są ustniki z e-liquidem różniące się od siebie zarówno pod względem zawartości, nikotyny, długości okresu używania jak również smaku.

Jeszcze innym e-produktem, który powoli powoli wypycha z użytku jego klasycznego odpowiednika jest e-papier. E-papier to wyświetlacz, który swoją fakturą i sposobem używania. Możliwe jest na nim zarówno wyświetlanie dokumentów zapisanych elektronicznie jak również prowadzenie notatek zapisywanych przy pomocy odpowiedniego rysika.

E-usługi

Rozwój e-usług możliwy był dzięki rozwojowi i popularyzacji internetu. Ich specyfika polega na możliwości załatwienia różnego rodzaju spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Do najpopularniejszych rozwiązań ego typu należą e-learning, e-banking, e-marketing, oraz e-gazety.

E-learning to inaczej nauczanie z wykorzystaniem komputera i internetu. Jego największym plusem jest możliwość prowadzenia wykładów, szkoleń i kursów dla bardzo dużej ilości osób bez konieczności ich fizycznej obecności w jednym miejscu. E-learning nie jest samodzielną metodą nauczania. Aby był skuteczny konieczne jest stosowanie mieszanych kursów.

Z e-learningu korzysta się przy pomocy wygodnego panelu zwanego VLE czyli Virtual Learning Environment. Właśnie tam uczestnicy mogą znaleźć niezbędne materiały, uczestniczyć w kursach lub też konsultować się z wykładowcami.

Inną popularną e-usługą jest e-banking czyli bankowość internetowa. Coraz więcej banków zaczyna oferować swoje usługi w internecie. Ich użytkownicy mogą dokonać różnego rodzaju transakcji jak na przykład przelewów jak również sprawdzać saldo swojego konta oraz historię wykonywanych transakcji. Wszystko to jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Rozwój i popularyzacja internetu miały również ogromny wpływ na rozwój e-prasy czyli e-gazet i e-czasopism. Nie chodzi tu jednak o prasę w formie e-book, chociaż taka również jest dostępna. E-prasa to gazety i czasopisma dostępne jedynie w formie on-line. Swoją formą i zawartością są identyczne z prasą normalną. To elektroniczna kopia tradycyjnej gazety lub czasopisma. E-prasa wymaga jedynie prostej przeglądarki internetowej, aby możliwe było ich odczytanie. Niektóre e-gazety i e-czasopisma wymagają prostego programu do obsługi plików w formacie PDF.

Najbardziej znaną i najpopularniejszą na świecie e-usługą jest poczta elektroniczna e-mail. Usługa ta służy do przesyłania elektronicznych listów. Poczta elektroniczna wymaga założenia konta na jednym z popularnych portali lub na własnym serwisie otrzymując swój adres e-mail. Za pomocą poczty elektronicznej możliwe jest przesyłanie listów formie tekstowej oraz różnego rodzaju multimediów takich jak pliki graficzne, tekstowe czy też muzyczne. Największą przewagą e-mail nad pocztą tradycyjną jest szybkość dostarczania listów. Adresat otrzymuje lit elektroniczny niemal od razu po jego wysłaniu nie zależnie czy znajduje się w tym samym mieście czy na drugim końcu świata. Wadą poczty elektronicznej jest niemożliwość wysyłania za jej pośrednictwem przesyłek.

Dzięki ogromnej popularności Internetu coraz więcej firm oferuje swoje usługi w formie, która umożliwia korzystanie z nich przy pomocy komputera. E-zakupy, e-marketing, e-bankowość czy też e-handel są obecnie na porządku dziennym. Rozwój technologii i popularyzacji internetu pozwala na rozwój nowych e-produktów i e-usług. Dzięki nim coraz więcej dziedzin naszego życia ulega znacznemu uproszczeniu.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena