Soczewki kontaktowe to ostatnio jedna z najpopularniejszych form korekcji wady wzroku, a ich użytkowników przybywa nieustannie.

Data dodania: 2009-05-26

Wyświetleń: 3628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Soczewki kontaktowe to ostatnio jedna z najpopularniejszych form korekcji wady wzroku. Ich użytkowników przybywa nieustannie. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu takich zalet jak wygoda ich noszenia czy też łatwości ich zakładania. Ta forma korekcji wzorku jest popularna wśród osób w różnym wieku.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe popularnie nazywane szkłami kontaktowymi są cienkimi soczewkami optycznymi, zrobionymi z miękkiego tworzywa. Soczewki służą korekcji wzroku poprzez umieszczanie ich w rogówce oka. Za pomocą soczewek kontaktowych można korygować wady wzroku różnego rodzaju takie jak astygmatyzm, nadwzroczność czy też krótkowzroczność i wiele innych. Poza korekcja wzroku soczewki kontaktowe mogą być używane w celach kosmetycznych.

Soczewki kontaktowe występują zarówno jako soczewki miękkie i soczewki twarde jednak ten drugi rodzaj jest znacznie częściej stosowany. Budowa soczewki a także materiał z którego są one zrobione pozwalają na swobobny przepływ tlenu, dzięki czemu gałka oczna może w swobodny sposób oddychać. Soczewki kontaktowe najczęściej dzieli się w oparciu o długość okresu ich noszenia na jedno dniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne. Soczewki można również podzielić na takie, które można nosić przez 24 godziny na dobę oraz soczewki zdejmowane na noc.

Dlaczego soczewki kontaktowe?

Popularność korekcji wzroku przy użyciu szkieł kontaktowych wynika z wielu wad oferowanych przez nie. Po pierwsze są bardzo wygodne w noszeniu. Noszenie soczewek eliminuje wiele wad jakie niosło ze sobą noszenie okularów. Szkła kontaktowe nie zsuwają się z nosa. Owszem, możliwe jest ich wypadnięcie lub przesunięcie się, ale zdarza się to znacznie rzadziej niż w przypadku okularów. Okulary łatwiej jest również przypadkowo tracić z twarzy.

Ze względu na ich budowę z miękkiego materiału szkła kontaktowe są również mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Znacznie łatwiej jest uszkodzić szkła w okularach, szczególnie w wyniku przypadkowego upuszczenia ich na twardą powierzchnię.

Soczewki kontaktowe poza korekcją wzroku mają również ogromne znaczenie dla wyglądu. Niektóre osoby wyglądają znacznie lepiej bez okularów. Noszenie soczewek kontaktowych wpływa również znacznie na poprawę samooceny szczególnie u osób, dla których wygląd zewnętrzny jest niezmiernie ważny (przeważnie nastolatków). Osoby noszące szkła kontaktowe stają się bardziej otwarte i śmiałe. Soczewki kontaktowe zakładane są najczęściej przez osoby, które chcą poczuć się bardzo atrakcyjne lub zmienić swój wygląd.

Soczewki kontaktowe to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia i będących w ciągłym ruchu. W odróżnieniu od okularów soczewki kontaktowe nie parują w wyniku gwałtownej zmiany temperatury. Soczewki nie zmieniają również swojego położenia w trakcie wykonywani gwałtownych ruchów. Bardzo dobrze soczewki sprawdzają się w takich zawodach jak kierowca (nie parują), marynarz ( nie osiada się na nich osad solny),czy też w zawodach wymagających noszenia gogli ochronnych (budowa, tartak). Szkła kontaktowe to również bardzo wygodne rozwiązanie dla osób uprawiających sporty wymagające ciągłego ruchu takie jak piłka nożna czy koszykówka oraz sportów wymagających zakładania specjalnych gogli ochronnych i masek ochronnych takie jak szermierka, nurkowanie czy paintball.

Wady soczewek

Poza posiadaniem licznych zalet soczewki kontaktowe mają również swoje wady. Pierwszą z nich jest to, że nie każdemu jest łatwo przyzwyczaić się do ich noszenia. Soczewki kontaktowe wkładane są bezpośrednio do oka co u niektórych osób z początku może powodować podrażnienie i zaczerwienienie oczu. W przypadku okularów nie występuje ten problem.

Pomimo tego, że soczewki są łatwe w zakładaniu i w noszeniu, konieczne jest uprzednie przygotowanie teoretyczne. Nowy urzytkownik soczewek musi się nauczy zasad właściwej pielęgnacji soczewek oraz higienicznego ich zakładania i noszenia. W przypadku okularów nie trzeba się uczyć takich rzeczy jak w jaki sposób je zakłądać czy nosić.

W przypadku okularów odpowiednia pielęgnacja sprzyja ich noszeniu, ale nie jest bezwzględnie konieczna. Czyszczenie okularów nie musi się odbywać codziennie. W przypadku soczewek codzienna pielęgnacja jest wymagana, aby nie uległy one zniszczeniu. Pielęgnacja soczewek jest również niezbędna z powodu ich bezpośredniego kontaktu z oczami, dlatego też należy o niej pamiętać.

W przypadku soczewek kontaktowych wadą jest również ich częsta wymiana. W przypadku okularów jeżeli wada wzroku nie pogłębiła się, nie jest konieczna ich wymiana. Soczewki kontaktowe mają wyznaczony określony okres ich zdatności do noszenia, po którym muszą zostać wyrzucone.

Pierwsze kroki, czyli o czym należy wiedzieć

Pierwszym krokiem, po zdecydowaniu się na noszenie soczewek powinna być wizyta u specjalisty. W oparciu o przeprowadzone badania odbierze dla nas najbardziej odpowiednie soczewki. Wizyta u specjalisty jest konieczna zarówno w przypadku osób z wada wzroku jak również osób, które decydują się na noszenie kosmetycznych szkieł kontaktowych o mocy zerowej. Soczewki kontaktowe mają każdorazowo bezpośrednio z okiem, dlatego też niezbędna jest uprzednia konsultacja i przeszkolenie w higienicznym noszeniu i zakładaniu soczewek. W trakcie każdej kolejnej wizyty specialista będzie sprawdzał czy soczewki w dalszym ciągu są odpowiednio dopasowane

W trakcie noszenia szkieł kontaktowych należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Soczewki kontaktowe łatwo ulegaj zanieczyszczeniu, dlatego też trzeba pamiętać aby każdorazowo dokładnie myć i suszyć ręce. Przed włożeniem soczewki do oka należy ją rónież odpowiednio zdezynfekować. Wkładanie zanieczyszczonych soczewek do oczu może prowadzić do podrażnień a nawet do groźnych powikłań. Istotne jest również noszenie soczewek według zaleceń specjalisty oraz według specyfikacji danego typu soczewki. Przykładowo soczewki do użytku dziennego powinny być zdejmowane na noc, a soczewki półroczne powinny byc wymienione na nowe po upływie 6 miesięcy.

W okresie noszenia soczewek kontaktowych bardzo istotne są regularne wizyty u specjalisty. Jest to najlepszy sposób na odpowiednie dopasowanie szkieł kontaktowych a zarazem sposób na uniknięcie chorób i infekcji oczu.

Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby w każdym wieku, i pomagają korygować te same wady, które korygowane są przez noszenie okularów. Wymagają one jednak większej ostrożności oraz odpowiedniego przeszkolenie w ich zakładaniu, noszeniu oraz pielęgnacji.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena