Aby uzyskać wysoki współczynnik zacieleń należy w odpowiednim momencie wykonać zabieg inseminacyjny. To od rolnika w znacznej mierze zależy czy inseminacja wykonana zostanie w prawidłowym terminie.

Data dodania: 2009-05-25

Wyświetleń: 7120

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieprawidłowe wykrywanie rui jest jednym z powodów niskiej ilości zacieleń u krów. U bydła ruja trwa średnio ok 18 godzin, dlatego bardzo ważne jest częste obserwowanie krów. Dodatkowo ruja znacznie częściej występuje w godzinach nocnych oraz wczesno rannych, niż w godzinach popołudniowych. Z tego względu najlepiej obserwować zwierzęta przynajmniej 2 razy dziennie rano oraz późnym wieczorem. Dzięki takiemu dozorowi znacznie łatwiej jest stwierdzić ruję w początkowym jej okresie i bardziej precyzyjnie określić najlepszy moment do inseminacji.
Prawidłowo przeprowadzona inseminacja u krów powinna być wykonana nie wcześniej niż 12 godzin od zaobserwowania objawów rui właściwej. U bydła owulacja, czyli uwalnianie komórki jajowej następuje po zakończeniu rui właściwej dlatego krowy kryte tuż przed końcem rui i nawet kilka godzin po końcu rui mają znacznie większy odsetek zacieleń w porównaniu do krów inseminowanych na samym początku rui.
Przy chowie bydła, zwłaszcza mięsnego na pastwisku warto jest zadbać o to aby w stadzie krów zawsze był byk. Najlepiej by było aby razem z krowami był tylko jeden osobnik męski w celu uniknięcia niepotrzebnych walk w czasie kiedy samice przechodzą ruję. Taki sposób inseminacji jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów.
W prawidłowo prowadzonym stadzie wskaźnik zacieleń nigdy nie powinien spaść poniżej 90%, a krowa powinna cielić się raz na 365 dni.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena