Przebudowa dróg w Polsce rusza pełną parą. Jedną z planowanych inwestycji tego typu jest budowa obwodnicy Gostynia.

Data dodania: 2008-12-20

Wyświetleń: 3023

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak trudno przejechać przez Gostyń wie chyba każdy kierowca który przez tą miejscowość przejeżdzał. W godzinach szczytu korki to zupełna normalność. Jak by tego było mało od niedawna funkcjonuje sygnalizacja świetlna, która jeszcze bardziej spowalina ruch w Gostyniu.

Zapowiada się jednak na to, że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie. Od 2012r. ma zostać rozpoczęta budowa obwodnicy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała dwa warianty obwodnicy w ciągu drogi nr 12. Pierwszy z nich (czerwony) miałby mieć długość 17,1 km i posiadał 14 obiektów mostowych (2 mosty, 2 przejścia dla zwierząt i 10 wiaduktów ). Wariant 2 (niebieski) o długości 14,9 km posiadałby 12 obiektów mostowych (1 most, 2 przejścia dla zwierząt oraz 9 wiaduktów). Obydwa warianty zakładają wyposażenie obwodnicy w 2 węzły dwupoziomowe - pierwszy w Gostyniu a drugi w Piaskach (a dokładniej nieopodal wsi Drzęczewo). Między tymi węzłami według planów ma przebiegać wspólnie droga krajowa nr 12 oraz droga wojewódzka nr 434 (na rysunku zaznaczona kolorem zielonym).

Władze jednostek samorządu terytorialnego jak i lokalna społeczność opowiadają się za przyjęciem pierwszego wariantu. choć i on budzi sporo kontrowersji, wydaje się by lepszym rozwiązaniem niż wariant 2.
-Jesteśmy zadowoleni z faktu, iż obwodnica nie będzie przecinała Piasków lecz ominie je po stronie północnej- mówił Zenon Norman Wójt Gminy Piaski na spotkaniu z mieszkańcami w sprawie budowy drogi -Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie zatwierdzony także projekt budowy drogi wojewódzkiej nr. 434 w wariancie na wschód od Gostynia. Wtedy stanie się możliwe stworzenie na terenie gminy strefy przemysłowej.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena