To pierwsze, przynależy do zadań Grodzkiego i Miejskiego Urzędu Pracy. Doradztwo i pośrednictwo zaczynają się już od przejrzyście skonstruowanych witryn krakowskich urzędów Pośrednictwo pracy świadczone przez UP jest darmowe i przyświecają mu zasady dostępności, dobrowolności, równości i jawności. Publiczne służby zatrudnienia niekiedy współpracują z prywatnymi agencjami pracy. Ich działalność musi zatwierdzić Minister Gospodarki i Pracy. Ich istnienie i funkcjonowanie reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 roku. W jej świetle, "Agencjami zatrudnienia są podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, świadczące usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej" (Dz. U. 99 poz. 1001 z póź. zm.). Innymi przepisami odwołującymi się bezpośrednio do działalności agencji pracy są: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2009. Nr 6 poz.33) opublikowana 17.01.2009 r. wchodzi w życie z dniem 01.02.2009 r.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej1 z dnia 26.01.2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia (Dz. U. z 2009 r. Nr 17 poz. 91), określające wzór wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, wzór certyfikatu oraz wzoru formularza informacji o działalności agencji zatrudnienia .Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U z 2004 r. Nr 173 poz. 1807 z póź. zm.). Spis wszystkich agencji pośrednictwa pracy można znaleźć na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl
"Agencja pracy Kraków" często możemy przeczytać w ogłoszeniach. Są to podmioty o kapitale zagranicznym oraz te rodzime. Specjalizują się w konkretnych rynkach branżowych oraz zagranicznych. Selekcjonują dla swoich klientów, kadrę wszelkiego szczebla- od mało wykwalifikowanych pracowników fizycznych aż po wysokospecjalistyczny personel kierowniczy. Zwykle w swojej ofercie mają propozycje zatrudnienia stałego, w zastępstwie, na zmiany, na godziny. Obecnie, nasilają się wyjazdy sezonowe, w związku z tym poszukiwani będą pakowacze, operatorzy wózków widłowych. Znajdzie się też wiele prac dla studentów, tak w stolicy Małopolski, jak i w całej Europie. Z reguły zajęcie oferowane osobom uczącym się ma charakter pracy dorywczej, wobec czego, uczniowie mogą sami układać swój grafik lub pracować w kilku miejscach naraz. Zazwyczaj wykładają towaru, obsługują kasę fiskalną, dokonują inwentaryzacji, występują w roli hostessy polecającej dany towar. Przed przystąpieniem do pracy, agencja pracy jest zobowiązana przeprowadzić stosowne, bezpłatne przeszkolenie.
Bywa i tak, że praca oferowana przez agencje nie wymaga żadnych specjalnych kwalifikacji, ani umiejętności, bywa więc dogodnym rozwiązaniem dla uczniów wynagrodzenie czy możliwość zdobycia doświadczenia. Agencje pracy najczęściej zajmują się wynajmem pracowników tymczasowych i outsourcingiem personelu. W rezultacie, wdrażają elastyczne rozwiązania kadrowe. Dysponują, wciąż aktualizowaną, bazą danych pracowników gotowych do zawarcia umowy w każdej chwili. Plusy dla pracodawcy, to przede wszystkim odciążenie, związane z kosztami i procesem rekrutacyjnym na czasowe stanowisko. Agencje biorą na siebie również odpowiedzialność prawną za pracownika, zaś rozliczenia za świadczone przez niego na rzecz pracodawcy zostają rozliczone w formie comiesięcznej faktury. Okazuje się, że traktowanie publicznego oraz prywatnego pośrednictwa w kategoriach czystej konkurencyjności nijak ma się do rzeczywistości. Jedno uzupełnia bowiem drugie w drodze do nadrzędnego celu- dostarczenia ludziom pracy, a gospodarce pracowników.
Bezpośrednie źródło: http://www.wup-krakow.pl/index.php?node=32