Rynek pracy w Polsce ciągle się zmienia. Zmianie ulegają wskaźniki bezrobocia, rozwiązania prawne, formy współpracy. Nieustannie tworzone są nowe stanowiska czy działy w firmach. Nasuwa się więc pytanie - jak dostosować się do tych zmian i utrzymać stabilną pozycję na polskim rynku pracy?

Data dodania: 2010-10-31

Wyświetleń: 1789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Należy uświadomić sobie, że szanse na przepracowanie w tej samej firmie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat są aktualnie dużo mniejsze niż w przeszłości. Mało tego, zmianie będą ulegać nie tylko nasze miejsca pracy, ale także zawody i stanowiska. Według ekspertów, przeciętny pracownik będzie musiał przekwalifikować się kilka razy w ciągu całego swego życia. Już teraz widzimy ogromny nacisk na rozszerzanie kompetencji wśród pracowników. Popularne są kursy językowe, szkolenia, studia podyplomowe. Jednak żeby zwiększyć szansę na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy, należy dopasować zawód do osobowości, a także aktualnego zapotrzebowania wśród pracodawców.

Myśląc o przekwalifikowaniu się, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne cechy charakteru i osobowość. Zastanówmy się na przykład, czy jesteśmy skrupulatni i rzetelni, czy też może kreatywni i innowacyjni. Czy lubimy kierować ludźmi, czy też może sami wolimi dostawać konkretne, z góry narzucone zadania. Wiedza i nabyte umiejętności nie przydadzą się bowiem, jeśli zajmiemy stanowisko wymagające od nas cech, których nie posiadamy.

Warto też zadbać o kompetencje zawodowe. Mile widziane są wszelkie kursy, szkolenia, studia podyplomowe, nowe doświadczenia. Należy jednak oszacować najpierw koszty związane z nabyciem tych nowych kompetencji. Czasem lepiej skorzystać z bezpłatnych kursów, np. unijnych.

Kolejnym ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, czy wybrany przez nas zawód będzie cieszył się popularnością w ciągu najbliższych lat. Warto obserwować kierunki, w jakich podąża polska gospodarka i rynek pracy oraz być na bieżąco z rankingami zawodów przyszłości itp.

Przekwalifikowywanie się zwiększa nasze szanse na zdobycie lepszej i atrakcyjniejszej pracy. Dzięki licznym kursom i szkoleniom stajemy się elastyczni i zarazem bardziej pożadani przez pracodawców. Daje nam to również możliwość lepszego poznania siebie i czerpania satysfakcji z wykonywanego zawodu.

Licencja: Creative Commons