Artykuł prezentuje nieco inne podejście do zdobywania wysokich pozycji w wyszukiwarce. Zamiast skupiać wszystkie działania na stronie głównej i kilku słowach kluczowych. Pozycjonowaniem objęta jest każda podstrona serwisu.

Data dodania: 2009-05-12

Wyświetleń: 2243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy korzystający z sieci w pełni uświadomili sobie potrzebę promocji w wyszukiwarkach, a już walka o wysokie pozycje osiągnęła kolejny poziom. Obecnie wysokie pozycje pod ogólnymi wyrażeniami, takimi jak „artykuły agd”, czy „ubezpieczenia” są prawie w całości zarezerwowane dla największych firm, dysponujących ogromnym budżetem i zapleczem technicznym. Miedzy innymi z tego powodu pozycjonerzy szukają nowych rozwiązań dla swoich klientów. Jednym z najbardziej obiecujących jest tak zwany „długi ogon”.

Technika ta jest bardzo skuteczna i opiera się na prostych i logicznych zasadach. Jej główne założenia można zaprezentować w następujący sposób: skoro wypozycjonowanie kilku ogólnych wyrażeń kluczowych może być bardzo trudne lub niemożliwe, to może lepiej pozycjonować słowa mniej popularne za to w ilości hurtowej. Po zastosowaniu tego sposobu w praktyce okazało się, że chociaż ogólne słowa kluczowe należały do najczęściej wpisywanych przez internautów w wyszukiwarkę, to właśnie słowa niszowe, za to w większej liczbie zapewniły najwięcej odwiedzin na stronie.

Strategia oparta na pozycjonowaniu dużej ilości słów mniej popularnych może generować do 80% ruchu na stronie. Bardziej szczegółowych słów kluczowych zwykle używają internauci zainteresowani konkretną informacja lub ofertą, dzięki czemu stronę odwiedzają osoby, które z dużym prawdopodobieństwem skorzystają z znajdującej się na stronie oferty. Dodatkowo bardziej niszowe słowa kluczowe są łatwiejsze i tańsze do wypozycjonowania. Najważniejszą chyba korzyścią z pozycjonowania „długiego ogona” jest fakt, że nawet w przypadku, kiedy kilka słów nie wejdzie do czołówki wyników, to i tak serwis pozostanie widoczny dla internautow, ze względu na wysokie pozycje pozostałych słów.

Niszowe, czyli jakie?

Wyrażenia ogólne nie zmonopolizowały wyszukiwarek. Internauci docierają do stron za pośrednictwem zapytań, które nigdy nie przyszłyby nam do głowy. Dzieje się tak głownie z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, ze internauci w coraz bardziej świadomy sposób korzystają z wyszukiwarek. Wpisując bardziej szczegółowe zapytania, bardziej precyzyjnie określają obszar poszukiwań. Drugi powód, ważniejszy jest taki, ze wyobraźnia internautow nie zna granic.Właśnie dlatego „długi ogon” wymaga określonego rodzaju słów. kluczowych. Główną cechą słów z długiego ogona jest to, że bardzo precyzyjnie opisują poszukiwaną przez internautow treść.

Ciężko za precyzyjne uznać słowo kluczowe „samochody”. W odpowiedzi na takie zapytanie wyświetlą się adresy wielu setek tysięcy stron, na których choćby przypadkiem wspomniano o samochodach. Z tego powodu internauci najczęściej tworzą takie zapytania, które dodatkowo opisują o jaki samochód chodzi, np. „samochody używane Szczecin”.

Internaute, który wpisuje takie zapytanie nie interesują wszystkie samochody, chodzi o konkretne oczekiwania: samochód ma być używany i ma znajdować się na terenie Szczecina lub jego okolic. Takie kryteria będzie spełniać znacznie mniejsza ilość stron internetowych, dlatego zdobycie wysokiej pozycji pod takim słowem jest o wiele łatwiejsze, a im więcej takich słów wypozycjonujemy, tym większą szansę mamy, ze internauta wpisze któreś z nich w wyszukiwarkę.

Jak tworzyć takie słowa?

Jak zwykle niezastąpiona wydaje się metoda prób i błędów. Jednym ze sposobów może być wpisywanie propozycji w wyszukiwarkę. Niski przedział popularności wyrażenia może być dobrą wskazówką, że mamy do czynienia z odpowiednim słowem dla naszego „długiego ogona”.

Innym sposobem może być stopniowe precyzowanie słowa kluczowego.


Branża: sklepy zoologiczne

Oczywiste słowo kluczowe: artykuły zoologiczne

Słowo niszowe: artykuły zoologiczne Szczecin, pokarm dla rybek Szczecin itd.

Generalnie im więcej słów tym lepiej, należy jednak pamiętać, że zawartość strony musi odpowiadać pozycjonowanym wyrażeniom. Szukając najlepszych słów kluczowych najlepiej próbować wejść w skórę internautów i zastanowić się, jakich oni użyliby wyrażeń, gdyby szukali naszej oferty.

Jak to działa?

Duża ilość niszowych słów kluczowych to nie wszystko. Pozycjonowanie „długiego ogona” wymaga specyficznego podejścia i określonych serwowi. Pozycjonowanie „długiego ogona” najlepiej sprawdza się w przypadku rozbudowanych serwisów, które posiadają wiele podstron. Zawartość każdej podstrony pozycjonuje się osobno używając w tym celu najlepiej dwóch słów niszowych. Pozycjonowane wyrażenia umieszcza się w treści podstrony oraz w nagłówkach title oraz description. Jest to bardzo pracochłonne, ale korzyści wynikające z tej metody rekompensują poniesiony nakład pracy.

Dobrze tą metodę ilustruje przykład serwisu, który redaguje na co dzień. Otóż strona, którą się zajmuje ma charakter informacyjno-wiedzowy i porusza tematy związane z prowadzeniem działalności biznesowej w sieci. Dlatego oczywistymi słowami kluczowymi dla naszego serwisu są takie wyrażenia, jak „praktyczny e-biznes”, „marketing internetowy” i tym podobne.

Jednakże internauci trafiają na naszą stronę głównie szukając konkretnych informacji, np. na temat pozycjonowania „długiego ogona”, dlatego ta konkretna podstrona pozycjonowana jest pod słowami takimi jak „długi ogon artykuł”, czy „pozycjonowanie długiego ogona”. Każda podstrona pozycjonowana jest pod kontem jej zawartości, strona główna pod wyrażeniami ogólnymi, podstrony pod słowami niszowymi.Posługując się jeszcze jednym przykładem. Stronę główna sklepu z artykułami biurowymi pozycjonujemy pod ogólną fraza typu „artykuły biurowe”, ale podstronę z długopisami pozycjonujemy pod wyrażeniami szczegółowymi, takimi jak „tanie długopisy”, „długopisy Szczecin”. Podobnie czynimy z każdą podstrona pamiętając, żeby użyte słowa kluczowe odpowiadały zawartości podstrony.Pozycjonowanie „długiego ogona” wydaje się mieć duży potencjał i coraz więcej serwisów będzie pozycjonowanych w ten sposób.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena