Wydajna transmisja strumienia obrazu i dźwięku z wykorzystaniem trybu Multicast w tunelu VPN.

Data dodania: 2009-04-30

Wyświetleń: 2571

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydajna transmisja strumienia obrazu i dźwięku - wykorzystanie trybu Multicast w tunelu VPN. Wzrastające zainteresowanie transmisją wizji stawia przed Internetem wysokie wymagania. Multicast może być podstawą budowy wydajnych, rozproszonych aplikacji, w których transmisja przebiega od jednego nadawcy do wielu odbiorców.

Multicast pozwala na wysłanie pojedynczego strumienia danych do grupy odbiorców, bez konieczności wysyłania osobnego strumienia dla każdego adresata wiadomości. Dzięki temu, nawet przy wzrastającej liczbie klientów, zajmowana szerokość pasma jest niezmienna.

Poważną przeszkodą w powszechnym korzystaniu z zalet multicastingu jest brak jego obsługi przez routery sieciowe. Praktyczne wykorzystanie multicastu ogranicza się obecnie do pojedynczych sieci lokalnych.

Aby obejść obecne ograniczenia niekiedy korzysta się z rozwiązań pośrednich, budując w Internecie tunele VPN, które umożliwiają stworzenie prywatnej sieci łączącej wszystkie lokalizacje, w których prowadzony jest podgląd obrazu. W ten sposób przez Internet pobierany jest jeden strumień, niezależnie od liczby połączonych klientów. Zmniejsza to koszt obsługi łącza, gdyż nie jest wymagana duża przepustowość. Jednocześnie zwiększa się jakość obrazu, ponieważ można dopasować przepustowość łącza do jednego strumienia.

Warunkiem poprawnego działania multicastu jest, aby nadawca (np. kamera IP) oraz pośredniczące switche i routery obsługiwały protokół routingu IGMP (Internet Group Management Protocol). Taką funkcję posiadają na przykład kamery IP i serwery wideo firmy ACTi, a także kamery IP ULTICAM, serwery wideo ULTINET, rejestratory ULTIMAX.

a210
Licencja: Creative Commons
0 Ocena