Wzrok jeden z najczęściej używanych zmysłów tak niezbędnych nam w codziennym funkcjonowaniu a jednak w ogóle o niego nie dbamy.

Data dodania: 2009-04-22

Wyświetleń: 2600

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niebieskie, zielone, piwne – każde piękne, ale nie każde zdrowe. Dbając o wieczną młodość powinniśmy „przejrzeć na oczy”. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę, a odwdzięczą się szybko. Natura rozmyślnie obdarzyła nas tym barwnym ekranem, który jest nie tylko zwierciadłem duszy, ale także bezlitośnie obnaża stan ciała. Oko to naoczny świadek naszego zdrowia jednak zaniedbania szybko wychodzą na jaw. Brak wypoczynku i zła dieta to najbardziej powszechne grzechy przeciwko oczom. Zmęczone i nadwrażliwe szybko odmawiają współpracy, a przecież bez nich jesteśmy bezradni. Dlatego warto się zaprzyjaźnić, bo prawdziwa przyjaźń czyni cuda.

Oczy same "potrafią" zadbać o siebie - oczyszczają się, regenerują i są odpowiednio nawilżone. Żyją swoim życiem dopóki na złą drogę nie sprowadzi ich nasz niezdrowy tryb życia. Zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest najlepszą receptą. Wciąż jednak jeszcze mało wiemy o wzroku. Korzystamy z niego, eksploatując ten wrażliwy dar natury, dopóki się nie zbuntuje.

Praca przy komputerze, stres, dym - to tylko niektóre czynniki osłabiające nasze oczy. Przed negatywnymi czynnikami broni nas młodość, jednak z upływem czasu, tolerancja na intruzów zwiększa się. Skóra wokół oczu wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Jest cienka i bardzo wrażliwa. Używając specjalistycznych kremów dbamy zarówno o wizualny aspekt jak i zdrowotny. Oko przekazuje nam sygnały organizmu, dlatego pamiętajmy sama pielęgnacja skóry to nie wszystko. Trzeba zacząć od podstaw.

Nocny Marek nosi denka

Czas opracować własny program dalekowzrocznej higieny oka. W prostym dekalogu zasad pierwsze miejsce powinien zająć tryb życia. Nocne Marki mają gorzej, bo chociaż skutki niewyspania nie są widoczne od razu, to męczenie wzroku przy sztucznym świetle da o sobie znać. Dlatego warto zmienić tryb życia, dostosować go do własnego zegara biologicznego, uwzględniając potrzeby i ciała i ducha. Harmonia jest bardzo ważna nie tylko w przyrodzie, ale i miejskim życiu.

Codzienna wielogodzinna praca przed komputerem wpływa negatywnie nawet na najbardziej zdrowy organizm, warto wziąć pod uwagę ten fakt i chronić nasze oczy na zapas. Okuliści radzą jeżeli twoja praca wiąże się z kilkugodzinnym siedzeniem przed monitorem skonsultuj się z lekarzem czy nie musisz nosić specjalnych okularów, które m.in. chronią nasze oczy i umożliwiają dobre widzenie tekstu na monitorze. Jeżeli podczas badania ujawni się niewidoczna do tej pory wada wzroku i okulista przepisze okulary wyrównujące tę wadę.
Jednym z zalecanych ćwiczeń dla osób pracujących przy komputerze jest wprowadzanie, krótkich przerw co godzinę podczas, których wpatrujemy się intensywnie w oddalony punkt a następnie szeroko otwartymi oczami wpatrujemy się w tekst na monitorze. Powtarzamy ćwiczenie 3-4 krotnie, radzi Marcin Krasnodębski przedstawiciel marki Belutti.

"Epidemia krótkowidzów" to nie wina genów, a zmiany stylu życia. Jeśli natura obdarzyła nas sokolim wzrokiem to pamiętajmy, że nie zwalnia nas to z dbałości o higienę wzroku. Nie zwalnia nas także z noszenia okularów przeciwsłonecznych. Zarówno latem, jak i zimą, pamiętajmy promieniowanie UV są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry ale również dla naszych oczu. Długotrwała ekspozycja na promienie UV może uszkodzić powierzchnie oka i jego wewnętrzną strukturę. Okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami i stopniem przyciemnienia zarówno chronią twoje oczy jak i mogą stanowić modny element ubioru. Pamiętaj popularne oprawki dostępne na bazarkach przy plaży nie zawierają filtrów a jedynie mają umieszczony ciemny plastik, który sprawia tylko złudzenie ochrony. Przy wyborze oprawek słonecznych warto zwrócić uwagę zarówno na zastosowany filtr jak i markę. Najlepiej wybrać oprawki firm specjalizujących się w ochronie wzroku. Jedną z takich marek jest Belutti, której pełną gamę oprawek można spotkać w większości salonów optycznych.

Obecnie dbanie o zdrowie oczu łatwo można połączyć z modą. Dlatego do wyboru oprawek zarówno słonecznych jak i korekcyjnych warto podchodzić „z głową”. Będąc zwierciadłem duszy, oczy są przecież także naszą wizytówką.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena