Tak, „słuchałeś” to nie przejęzyczenie! Coraz częściej bowiem na świecie i w Polsce nowa literatura, również ta bestsellerowa, wydawana jest w postaci tzw. książek audio.

Data dodania: 2009-04-08

Wyświetleń: 1894

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tak, „słuchałeś” to nie przejęzyczenie! Coraz częściej bowiem na świecie i w Polsce nowa literatura, również ta bestsellerowa, wydawana jest w postaci tzw. książek audio.

W Polsce książka audio wydaje się nadal egzotycznym formatem dla stosunkowo wielu osób, które po prostu nie zetknęły się z tego rodzaju publikacjami. Warto więc przybliżyć tę dynamicznie rosnącą i fascynującą formę wydawniczą.

Czym jest książka audio?

To nic innego jak nagranie głosowe publikacji tekstowej czytane przez lektora. Mówiąc o książce audio zamiennie używa się określenia audiobook, książka mówiona lub książka do słuchania. Nieco starsi miłośnicy literatury identyfikują ten format jako nagrania wydane na kasetach magnetofonowych lub słuchowiska Polskiego Radia, które emitowało bajki dla dzieci, słuchowiska teatralne, kabarety lub skecze. W Polsce książki mówione na taśmach magnetofonowych nagrywano od lat sześćdziesiątych XX wieku między innymi na potrzeby czytelników Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych (jako alternatywa dla książek pisanych pismem Braille'a).

Audiobooki zyskały ogromną popularność szczególnie w ostatnich latach. W dużym stopniu jest to rezultatem rozwoju Internetu i postępu technologicznego, który oferuje nowe nośniki dystrybucji nagrań takie jak płyty CD, DVD, odtwarzacze MP3, urządzenia mobilne, czy bezpośrednio tzw. wersje download czyli pliki dźwiękowe do pobrania w sklepach internetowych oferowane najczęściej w formacie MP3 lub radziej jako WMA (Windows Media Audio) czy iPod.

Książka audio od zaraz!

Internet ogromnie zwiększył dostępność książek audio, ofertując błyskawiczny dostęp do przyjaznego formatu jakim jest wersja elektroniczna ksiązki audio udostępniana w postaci pliku MP3 do błyskawicznego pobrania w najlepszych sklepach internetowych na świecie i w Polsce takich jak np. http://www.nexto.pl. W Stanach Zjednoczonych, państwach Europy Zachodniej oraz ostatnio w Polsce zainteresowanie książkami mówionymi od lat stale rośnie. Świadczy o tym wartość rynku audiobooków (w USA sięgająca rocznie niemal dwóch miliardów USD) oraz trzykrotny przyrost ich oferty w Polsce. Krajowe publikacje coraz częściej pojawiają się wraz z ich odpowiednikami właśnie w wersji audio, a na przykład w USA dzieje się tak praktycznie ze wszystkimi bestsellerami.

Dzisiaj właściwie nie znajdziemy już tematyki, która nie byłaby dostępna na książce audio. W USA ilość tytułów audio przekracza już 50 tysięcy. Literatura piękna, literatura faktu, sensacja, kryminał, poradniki, kursy językowe czy nawet książki kucharskie to tylko niektóre kategorie tematyczne, w których znajdziemy tysiące książek audio. Wiele z nich znajdziemy do pobrania od zaraz w największym polskim sklepie z audiobookami www.nexto.pl. Szerzej pojęte nagrania audio są również z powodzeniem popularyzowane w polskich publicznych i komercyjnych rozgłośniach radiowych (ostatnio na przykład Teatr Radia TOK FM) a na świecie chociażby w BBC Radio.

Zasłuchaj się w najlepszej literaturze

Celem istnienia książki audio nie jest zastąpienie książki tradycyjnej. Atrybutem książek do słuchania jest ich elastyczność i dostępność, która przekłada się na możliwość korzystania z nich podczas wykonywania wielu czynności takich jak jogging, podróż, dojazdy do pracy, spacer czy wykonywanie domowych porządków. W konsekwencji książka mówiona pozwala na znacznie oszczędności czasowe, ponieważ wykonujemy więcej czynności jednocześnie, nie rezygnując tym samym z przyjemności słuchania.

Książka audio nie jest więc dla leniuchów. Jest przeznaczona dla każdego, dla Ciebie. Wielu słuchaczom gwarantuje ona intensywniejsze doznania, piękną interpretację lektora i przenosi nas w inny świat podczas słuchania nagrań czytanych często przez znakomitych lektorów czy aktorów. Osobom dynamicznym i narzekającym na ciągły brak czasu audiobook pozwala nie rezygnować z dostępu do literatury czy wiedzy. Książka do słuchania jest też świetnym formatem dla osób niewidomych czy niedowidzących.

Jeśli nie wiesz, jaki tytuł wybrać, to posłuchaj fragmentów książek audio nominowanych w pierwszej edycji konkursu Książka Audio Roku na stronie konkursu. To cenny drogowskaz po najlepszych wydawnictwach audio dostępnych w Polsce.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena