Kondycja stóp oraz wygodne obuwie rzutują na nasze samopoczucie w ciągu dnia, dlatego powinniśmy poświęcić trochę uwagi naszym stopom.

Data dodania: 2009-04-06

Wyświetleń: 1925

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Główne problemy związane z naszymi stopami to: odciski , nadmierna potliwość, wrastające paznokcie oraz grzybica międzypalcowa .
Powstawanie odcisków polega na miejscowym, nadmiernym rogowaceniu w wyniku długotrwałego ucisku. Jest to odczyn obronny skóry . Nagniotki najczęściej tworzą się na palcach stóp, na skutek noszenia ciasnego obuwia. Czynnikiem predysponującym do ich tworzenia się, jest płaskostopie. Jedyną metodą zapobiegania jest noszenie wygodnego obuwia oraz odpowiednich wkładek.
Nadmierna potliwość stóp jest bardzo kłopotliwą dolegliwością, sprzyjającą zakażeniom grzybiczym. Niestety patogeneza tego schorzenia jest do końca nieznana. Niewątpliwie ważną rolę odgrywa tu czynnik genetyczny. Antyperspiranty stosowane rano i po południu na podeszwy, łagodzą nieco tę dolegliwość. Ważne jest również noszenie przewiewnego, najlepiej skórzanego obuwia. Ulgę przynoszą również kąpiele stóp w naparze z szałwi lub w wodzie z octem w proporcji: 1 łyżka octu na litr wody.
Wrastające paznokcie dotyczą głównie paluchów. Polega to na nadmiernym wnikaniu paznokcia w otaczające części miękkie. W wyniku tego w obrębie wału paznokciowego powstaje stan zapalny objawiający się bolesnością, zaczerwienieniem i obrzękiem.
Wrastaniu paznokci sprzyjają cechy anatomiczne paluchów- palce „poduszkowate’, nieprawidłowe obcinanie paznokci oraz noszenie ciasnego obuwia. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu wrastającej części paznokcia.
Grzybica stóp objawia się pękaniem oraz łuszczeniem się skóry między palcami. Schorzenie to dotyczy obecnie około 60% dorosłych. Głównym źródłem zakażenia są baseny, sauny, łaźnie, kluby fitness. Czynnikami sprzyjającymi są niekorzystne warunki klimatyczne /ciepło, wilgoć/, nadmierna potliwość stóp, noszenie syntetycznych skarpet oraz adidasów, zażywanie antybiotyków. Grzybica stóp wymaga leczenia u dermatologa, nie można jej zaniedbać
Licencja: Creative Commons
0 Ocena