Femtokomórka to rodzaj nadajnika telefonii komórkowej posiadający jednak następujące cech charakterystyczne: * mała moc a więc niewielki zasięg * instalowane przez użytkowników końcowych w domach, biurach * podłączane do internetu Umożliwia zwiększenie zasięgu wewnątrz budynków. Odciążają także pasmo radiowe operatorów GSM. Zasięg wynosi zazwyczaj 50-200 metrów. Posługuje się pasmem UMTS.

Data dodania: 2009-03-31

Wyświetleń: 2008

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Femtokomórka to rodzaj nadajnika telefonii komórkowej posiadający jednak następujące cech charakterystyczne:

* mała moc a więc niewielki zasięg
* instalowane przez użytkowników końcowych w domach, biurach
* podłączane do internetu

Umożliwia zwiększenie zasięgu wewnątrz budynków. Odciążają także pasmo radiowe operatorów GSM. Zasięg wynosi zazwyczaj 50-200 metrów. Posługuje się pasmem UMTS.

Femtokomórki to punkty dostępowe pracujące w standardzie telefonii komórkowej (obecnie najczęściej w UMTS), które podłączane są do szerokopasmowego łącza internetowego (xDSL, FTTH). W odróżnieniu od wzmacniaczy GSM, które wzmacniają istniejący sygnał radiowy operatora, łączą się z siecią operatora za pośrednictwem łączy szerokopasmowych i rozsyłają swój sygnał radiowy będąc osobną stacją bazową (BTS). Zostały opracowane w celu odciążenia istniejących stacji bazowych operatora komórkowego oraz zwiększenia zasięgu sieci komórkowych w domu, jak i w małych firmach. Ich użycie pozwoli między innymi na zmniejszenie kosztów budowy infrastruktury dla nowych standardów w sieciach komórkowych, np. LTE.

W ubiegłym roku organizacja 3GPP (Third Generation Partnership Project) poinformowała o wstępnych uzgodnieniach dotyczących protokołu określanego jako "Iu-h". Definiuje on sposób, w jaki femtokomórki mają zestawiać połączenia pomiędzy Internetem i 3G.

000987

Femtokomórki doskonale nadają się do do domów, biur oraz innych miejsc, gdzie jest dostęp do łącza xDSL. Użycie femtokomórek pozwoli na zmniejszenie cen za połączenia multimedialne z telefonów komórkowych.

Obecnie wiele producentów sprzętu telekomunikacyjnego zaczyna wprowadzać do swojej oferty urządzenia, które mają pracować jako femtokomórki. Urządzenia te nie tylko spełniają tę rolę, ale również łączą w sobie wiele możliwości, takich jak obsługa usług ADSL2+, Wi-Fi, VoIP oraz pełna obsługa sieci 3G.

Na targach CeBIT firma Netgear zaprezentowała najnowsze urządzenie łączące w sobie cechy femtokomórki, access pointa, bramki VoIP, jak i switcha. Dzięki tym cechom można korzystać z Wi-fi, rozmawiać przez telefon VoIP, podłączać komputery do internetu. Urządzenie firmy Netgear również posiada podwójną zaporę SPI i, co najważniejsze, współpracuje z technologią 3G.


000985

Reportaż video z targów CeBIT:
http://www.youtube.com/watch?v=sAhq9YjEbu8
Licencja: Creative Commons
0 Ocena