W związku z tym, że zima była łagodna z odpowiednią ilością pokrywy śniegu, zboża ozime przetrwały ją w świetnym stanie, nie wymarzły ani nie dusiły się pod śniegiem. Gleba zaś nasiąkła wilgocią. Wiosna przyszła wcześnie, jest ciepła i słoneczna. Dlatego rośliny szybciej zaczęły wegetację, a rolnicy wyszli w pole wcześniej niż zwykle. Eksperci oceniają, że dziś rośliny mają "miesięczne przyspieszenie", czyli są już w takiej fazie rozwoju jak w połowie maja.

Data dodania: 2007-05-12

Wyświetleń: 7511

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak oceniają specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa - rolnicy tej wiosny kupili więcej środków do produkcji rolnej, niż w ostatnich latach. Rośliny dostaną więc dużo nawozów i będą lepiej chronione przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Dlatego zbiory zbóż w tym roku mogą być bardzo dobre. - Jeśli w najbliższych dwóch miesiącach nie spotka nas żadna klęska, np. suszy, to możemy zebrać nawet 27 lub 27,5 mln ton zbóż.

Wg oceny specjalistów, również zbiory rzepaku zapowiadają się na rekordowe w historii Polski. To skutek nie tylko sprzyjającej pogody, ale przede wszystkim wiary rolników w biopaliwa. Liczyli na łatwy zbyt ziarna na potrzeby producentów biodiesla i dodatkowe dopłaty dla roślin energetycznych. Obsiali więc rzepakiem o blisko 17 proc. więcej pól. Eksperci przewidują, że jeśli przymrozki nie zaszkodzą roślinom, to rolnicy zbiorą w tym roku 1,8 mln ton, czyli aż o jedną trzecią więcej, niż wynosi nasze roczne zapotrzebowanie. Cała nadwyżka ma być przeznaczona na krajowy rynek biodiesla. Jeśli ten jednak nie ruszy, a wszystko na to wskazuje, to cena rzepaku w tym roku na pewno spadnie. Wicepremier Andrzej Lepper przewiduje, że cena może spaść nawet do 600 zł za tonę.

W krajach "starej" Unii funkcjonuje dobrze zorganizowany rynek rolny, stabilizacja produkcji i cen oraz ograniczone występowanie gwałtownych wahań w tym zakresie. Uczestnicy rynku w znacznej mierze sami doprowadzili do zorganizowania tego rynku poprzez tworzenie stabilnych powiązań między producentem i przetwórcą za pomocą m.in. kontraktacji płodów rolnych.

W związku z powyższym informujemy, że rozpoczęliśmy kontraktację rzepaku i jęczmienia browarnego w sezonie 2007/2008.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena