Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Obecnie w Polsce sporą popularnością cieszą się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zarówno wśród polskich przedsiębiorców, jak i cudzoziemców.

Data dodania: 2018-06-07

Wyświetleń: 906

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rejestracja spółki dla cudzoziemców

Dla kogo spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna działalności zaliczana do spółek kapitałowych. Przepisy regulujące jej funkcjonowanie znajdują się w Kodeksie Spółek Handlowych. Spółka z o.o. może zostać założona przez jedną lub więcej osób, które określamy mianem wspólników. Nie ma żadnych przeciwwskazań by spółkę z o.o. założył obcokrajowiec. Forma ta, najczęściej wybierana jest przez osoby planujące prowadzenie działalności na szeroką skalę.

Jak wygląda rejestracja spółki z o.o.?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może odbyć się w sposób tradycyjny lub w sposób uproszczony. Tradycyjna rejestracja spółki z o.o. charakteryzuje się tworzeniem umowy spółki w formie aktu notarialnego oraz dłuższym procesem rejestracyjnym, który może trwać nawet kilka tygodni. Rejestracja spółki z o.o. w sposób uproszczony odbywa się na specjalnej platformie teleinformatycznej. Jej cechą charakterystyczną jest tworzenie umowy spółki na podstawie wzoru dostępnego na platformie oraz zdecydowanie krótszy czas rejestracji, gdyż wynosi maksymalnie 24 godziny od momentu przesłania dokumentów do właściwego sądu rejonowego. Zakładając spółkę z o.o. przez Internet w przypadku obcokrajowców, którzy nie posiadają numeru PESEL obowiązkowe jest posługiwanie się kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagane jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, którego minimalna wysokość wynosi 5 000 złotych. W przypadku rejestracji tej działalności online wkłady mogą zostać wniesione jedynie w formie pieniężnej.

Koszty jakie ponoszą przedsiębiorcy podczas zakładania spółki z o.o. zależą głównie od wybranego sposobu rejestracji tego podmiotu.

Jak funkcjonuje spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną. Wspólnicy posiadają ograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania, gdyż odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów. W spółce konieczne jest powołanie organów, którymi są zarząd, zgromadzenie wspólników oraz rada nadzorcza lub komisja rewizyjna. Zarząd spółki oraz zgromadzenie wspólników to organy obowiązkowe w każdej spółce, natomiast powołanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej jest obowiązkowe w przypadku, gdy wysokość kapitału zakładowego przekracza 500 000 złotych, a liczba wspólników przekracza 25 osób.

Rejestracja spółki dla cudzoziemców może być problematyczna, z uwagi na konieczność jej przeprowadzenia w języku polskim. Nie dziwi więc fakt, iż rośnie liczba podmiotów, które oferują swoją pomoc w tym zakresie.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena